Trent Reznor: Przez media społecznościowe muzycy są mniej tajemniczy

Aleksandra Degórska
25.10.2017 13:46
Trent Reznor: Przez media społecznościowe muzycy są mniej tajemniczy Fot. Matt Sayles / Invision / AP / link / East News

Lider Nine Inch Nails jest zdania, że muzyk powinien być zagadką. Tymczasem większość gwiazd nie ma żadnych tajemnic i chętnie dzieli się kulisami swojego życia z fanami.

Trent Reznor ostatnio chętnie wypowiada się przy okazji promowania EP-ek „Not The Actual Events” oraz „Add Violence” na temat nie tylko nowego materiału, ale również muzycznego biznesu. Artysta negatywnie ocenia współczesny rock, który uważa po prostu za nudny.

Podobnie negatywnie podchodzi do kwestii mediów społecznościowych, które powodują, że wszyscy wiedzą dosłownie wszystko o muzykach. Reznor uważa, że artysta powinien być zagadką dla słuchacza, a nie wykładać od razu kawę na ławę. W tej kwestii mocno wierzy on w zasadę „mniej znaczy więcej” i tworząc utwór nie sugeruje zdaniem innych. Podejmuje on takie decyzje, które uważa za słuszne i jest to związane z jego doświadczeniem.

Kiedyś moim najlepszym przyjacielem był gramofon, poza radiem w collage'u i dużo wcześniej zanim pojawił się internet. Tak poznawałem muzykę, włączałem nagranie i czułem pewną więź z piosenką, tak jakby ta osoba wiedziała, jak się czuję, to była magia, nie czułem się już samotnie. Nie wiedziałem, jak wyglądali muzycy Pink Floyd. Mogłem widzieć zdjęcie w magazynie, ale to nie miało dla mnie znaczenia, byli po prostu bogami.

Podobne uczucia wywoływał w nim David Bowie, który był wręcz „kosmitą”. Obecnie jednak mamy inne czasy, gdy prawie nikt już nie jest anonimowy.:

Teraz każdy coś publikuje, każdy ma bloga, każdy ma profil na Facebooku, posiada Instagram, Snapchat. Świat tylko czeka na to, żeby zobaczyć moje fantastyczne życie, które ci prezentuje przez różowe okulary. Myślę, że jako artysta dużo w ten sposób tracisz.

Reznor uważa, że słuchacz powinien mieć pewne pole do popisu chociażby w zakresie tekstu, który sam interpretuje na własny sposób.

Sądzę, że bycie trochę wycofanym powoduje, że zaczyna działać wyobraźnia, artysta powinien być tajemniczy.

Jeżeli o to chodzi to Trent Reznor wie najlepiej, jak zbudować wokół siebie zagadkową otoczkę. Fani, którzy zamówili EP-kę „Not The Actual Events” otrzymali minialbum zapakowany w torebkę z brudzącym proszkiem - tego nikt się nie spodziewał.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.