28.12.2016 14:13

Trent Reznor: Współczesny rock jest nudny

Lider Nine Inch Nails jest znudzony obecną sceną muzyczną, która wiele sobą nie reprezentuje. Czy rock rzeczywiście umarł?

Trent Reznor: Współczesny rock jest nudny
foto: Polaris / East News

Na Boże Narodzenie fani Nine Inch Nails otrzymali prezent od Trenta Reznora, na który czekali rok. Mowa o EP-ce „Not the Actual Events” składającej się z 5 utworów, która ukazała się dokładnie 23 grudnia 2016. 

W jednym z wywiadów Reznor opowiedział nie tylko o najnowszym dziele, ale również ustosunkował się do obecnej sytuacji na rynku. Jak wiadomo sporo osób, jak chociażby Gene Simmons z Kiss uważa, że rock umarł i już nigdy nie wróci do łask. 

Co na ten temat natomiast sądzi lider Nine Inch Nails? Artysta zawsze miał świadomość, że muzyka rockowa powinna być bezkompromisowa i pełna ekspresji. To jednak niestety uległo obecnie zmianie:

"

Z mojego punktu widzenia i uważam, że Atticus Ross sądzi podobnie, większość rozrywki, filmów i szczególnie muzyka jest teraz bardzo nudna. Na pewno rock jest nudny, nie mogę sobie przypomnieć o czymś istotnym w muzyce rockowej.  "

Reznor nie do końca zgodził się z twierdzeniem dziennikarza dotyczącym tego, że rock stracił w pewien sposób pewność siebie odpowiadając:

"

Jest to dosyć ogólne stwierdzenie, z pewnością nie można powiedzieć tak o wszystkich. Na pewno znajdziesz dobry materiał, ale generalnie, nie porusza mnie 5 nagrań miesięcznie, nie mówię: „To do mnie przemawia”.  "

Taka muzyka nie wywołuje żadnych emocji u Reznora, który uważa ją za zbyt grzeczną i nijaką: 

"

Myślę, że osoby wyznaczające nowe trendy, na pewno hipsterska scena skłaniała się w kierunku wychwalania delikatności w stylu R&B i cukierkowatego popu. Sporo rzeczy, które określane są jako „fajne” jest bardzo pospolite i wiele z nich jest desperacką prośbą o komercyjne prezentowanie na antenie i sukces, gdy tymczasem jest coraz mniej miejsc dla jakichkolwiek zespołów, by pokonały mrok w dzisiejszych czasach.  "

O delikatności czy mdłym brzmieniu nie można mówić w kontekście nowej EP-ki Nine Inch Nails, która cieszy ucho niejednego fana naprawdę ostrych i ambitnych brzmień, zresztą przekonajcie się sami:

Podzielacie zdanie Trenta Reznora dotyczące współczesnej muzyki rockowej?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Trent Reznor Nine Inch Nails