26.05.2015 13:45

Trent Reznor tworzy muzykę do Batmana

Nowa odsłona przygód Mrocznego Rycerza w świecie elektronicznej rozrywki zyska wyjątkową oprawę muzyczną. Konsultantem przy pracy nad ścieżką dźwiękową będzie lider Nine Inch Nails.

Trent Reznor tworzy muzykę do Batmana
foto: kadr z wideo

Będzie to kolejna gra o Batmanie z serii „Arkham”, która została zapoczątkowana w 2009 roku na platformach PlayStation3, Xbox 360 i na komputerach. Nowa odsłona „Batman: Arkham Knight” ma się ukazać na rynku 23 czerwca 2015 roku. Mroczny Mściciel zmierzy się z drużyną super złoczyńców zebraną przez Scarecrowa. Najnowszy fabularyzowany trailer gry zawiera fragment utworu Nine Inch Nails „The Wretched”, zaś sam Reznor ma pełnić funkcję konsultanta muzycznego przy całej produkcji.

To nie pierwszy raz, kiedy Trent Reznor bierze się za pracę przy ścieżce dźwiękowej do gry. Muzyk stworzył soundtrack do pierwszej części kultowego FPS'a - „Quake'a” z 1996 roku oraz do „Darkness II” czy „Call of Duty: Black Ops II”.

Oprócz tworzenia do gier, Reznor ma też bogate doświadczenie przy pisaniu muzyki do filmów. W 2010 roku wraz z obrazem Davida Finchera o tytule „The Social Network”, stał się wraz z Atticusem Rossem, nadwornym kompozytorem reżysera. Ścieżki dźwiękowe kolejnych dwóch dzieł twórcy - „Dziewczyna z tatuażem” i „Zaginiona dziewczyna”, również podpisane zostały przez duet Reznor-Ross. Pierwszy z dwóch filmów został nagrodzony Grammy za muzykę. Lider Nine Inch Nails zdobył też wcześniej Oscara.

Pierwsza współpraca Trenta Reznora ze światem filmu przypada na rok 1997 i premierę „Zagubionej autostrady” Davida Lyncha, do której stworzył on oprawę dźwiękową. Reżyser po latach odwdzięczył się wokaliście Nine Inch Nails kręcąc teledysk do „Came Back Haunted”.

Muzyk w wywiadach wskazuje na to, że nie widzi większej różnicy między tworzeniem muzyki macierzystej grupy, a tej do produkcji filmowych:

"

Nie jest tak, że tworzymy zarys, ktoś robi aranżacje, a dopiero  potem nagrywamy właściwą wersję. Tak samo jest z nagrywaniem kawałków Nine Inch Nails. Przy filmie cały proces po prostu inaczej się zaczyna. Zamiast wystartować od obrazu, wychodzę od emocji, które staram się przekazać i dostosować cały zestaw pomysłów. To prowadzi mnie do miejsc, do których nie doszedłbym idąc z innego punktu. "

Co sądzicie o pobocznych projektach Trenta Reznora?

Robert Skowronski
Tagi: Rock News Trent Reznor Nine Inch Nails