Tribute band Pink Floyd zagra w Izraelu, chociaż "czuł się zastraszony przez Watersa"

Aleksandra Degórska
24.12.2018 13:38
Tribute band Pink Floyd zagra w Izraelu, chociaż "czuł się zastraszony przez Watersa" Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

Sprawa jest bardzo zagmatwana. Organizator koncertów w Izraelu twierdzi, że to Waters niepotrzebnie namieszał. Natomiast były muzyk Pink Floyd jest zdania, że to właśnie organizator zastraszył muzyków tribute bandu. Kto ma rację?

Roger Waters często angażuje się w politykę i krytycznie odnosi się do muzyków, którzy decydują się na koncertowanie w Izraelu. Basista zarzuca Izraelczykom łamanie praw człowieka arabskich mieszkańców Palestyny. Postanowił zatem wezwać do bojkotu Eurowizji 2019 w Izraelu, jak również apelował do tribute bandu Pink Floyd, żeby nie grał w Izraelu.

Tribute band Pink Floyd zagra w Izraelu

Brytyjski tribute band Pink Floyd zaplanował na 2019 rok 3 koncerty w Izraelu. Roger Waters napisał wpis na Facebooku bezpośrednio skierowany do muzyków namawiając ich, żeby odwołali występy. W konsekwencji UK Pink Floyd Experience zlikwidował swój profil na Facebooku oraz usunął informację o koncertach ze swojej strony internetowej.

Jednak teraz muzycy twierdzą, że są zobowiązani zagrać koncerty. Występowali już w 2017 roku w Izraelu i zostali ponownie zaproszeni do tego kraju, a ich zgoda na koncerty nie była w żaden sposób związana z polityką:

Jesteśmy zobowiązani do wykonania naszych umów związanych z koncertami w Izraelu w styczniu 2019. Jednakże zmieniliśmy setlistę i zagramy jeden wyjątkowy koncert razem z izraelskim tribute bandem Pink Floyd - Echoes. Bardzo żałujemy, że sytuacja wywołała tyle negatywnych emocji.

Zespół jednocześnie wyznał, że dochód z koncertów zostanie przeznaczony na UNICEF.

Roger Waters chciał pomóc tribute bandzie Pink Floyd

The Jerusalem Post podał informację, że organizator koncertów, firma EGOeasr Productions, oficjalnie potwierdziła, że wcześniej zaplanowane koncerty odbędą się. Ziv Rubinstein, jeden z pracowników firmy, wyznał, że zespół był zastraszony i Rubinstein postanowił ich przekonać, "zwrócić się do ich serc", żeby się nie wycofywali, bo w ostatecznym rozrachunku chodzi o sztukę, a nie o politykę:

Użyłem słów, tej samej amunicji, co Pan Waters. Przekonaliśmy muzyków, byłem dyplomatą izraelskim, ale nie chodziło o politykę, to nie jest polityka. Jesteśmy muzykami i musisz odseparować muzykę od polityki. Powiedziałem im, że publiczność przychodzi na ich koncerty ze względu na miłość do muzyki, a nie ze względu na politykę. Chcieli przyjechać na koncerty, byli u nas wcześniej, ale teraz się bali, Pan Waters im groził.

Roger Waters oczywiście skomentował to oświadczenie Ziva Rubinsteina odnośnie brytyjskiego tribute bandu:

Według muzyka Dave'a Powera z zespołu, Rubinstein spędził kilka dni tłumacząc kapeli, że wraz z EGO concerts poda do sądu UK Pink Floyd Experience, a Dave Powers będzie bankrutem i straci dom. Po tygodniu szczerych rozmów, zespół się poddał. Przykro mi, mogłem Wam pomóc, wystarczyło tylko poprosić. Sugerowano, że opublikowałem wasze numery telefonów, żeby się zemścić, ale nie znam waszych telefonów. To część planu Hasbary, która chce przedstawić mnie, jako kiepskiego tyrana, a nie obrońcę praw człowieka.

Muzyk zdradził, że artyści z tribute bandu obiecali, że nie zagrają w Izraelu jego piosenek i Waters podziękował za ten mały gest. Jednocześnie artysta liczy na to, że izraelski tribute band również nie będzie grać jego kompozycji:

Roger Waters krytykuje polskich polityków

Artysta często komentuje polityczne wydarzenia na całym świecie i podczas koncertów w Polsce w sierpniu 2018 na ekranach wyświetlane były wizualizacje, krytykujące przeprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość reformy sądownictwa, które przez opozycję uważane są za łamiące konstytucję. Polityczne hasła sprzeciwu wobec rządów Jarosława Kaczyńskiego wyświetlono również na koncercie Rogera Watersa w Meksyku.  

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.