Trump Tower zostanie przysłoniony świniami z okładki płyty Pink Floyd

Jakub Gańko
09.05.2017 10:40
Trump Tower zostanie przysłoniony świniami z okładki płyty Pink Floyd Fot. SolarWind, CC BY-NC 2.0 + Bóg Pejnta

Wszystko w ramach kolejnego protestu przeciwko polityce obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Pink Floyd powoli wyrasta na symbol niezgody z działaniami Donalda Trumpa. Sam Roger Waters krytykował już wielokrotnie jego politykę, porównując go do Saddama Husseina czy oferując wykonanie „The Wall” na granicy USA z Meksykiem. Tym razem muzyk wyraził zgodę na wykonanie replik słynnej świni znad Elektrowni Battersea, która znalazła się na okładce płyty „Animals”.

Cztery złote świnie mają latem przysłonić na cały dzień Trump Tower w Chicago, a konkretnie: widniejące na budynku nazwisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Pomysł na tę cokolwiek oryginalną instalację artystyczną zrodził się w głowie architekta Jeffreya Robertsa, który w późniejszych terminach planuje przenieść ją także przed inne budynki związane z Trumpem.

Jego zdaniem nawiązanie do „Animals” jest tu jak najbardziej na miejscu.

W 1977 roku Pink Floyd przedstawił własną, muzyczną interpretację tej alegorii na swoim concept albumie w odpowiedzi na społeczno-polityczne nastroje końca lat 70. w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak stanowiąca jej pierwowzór książka George'a Orwella, przekaz „Animals” stał się niestety znowu bardzo aktualny.

Na potrzeby instalacji nazwanej „Flying Pigs On Parade” stworzono cztery ogromne, złote balony w kształcie świń o wymiarach ok. 10x5 m. Architekt zamierza przetransportować je przez rzekę Chicago pod Trump Tower na barce.

Na stronie projektu możemy zobaczyć jego wstępną wizualizację:

Jak zapewniają twórcy, ich wizualny komentarz dotyczy obecnej sytuacji politycznej, ale nie uważają się za aktywistów czy tym bardziej radykałów. Ich instalacja ma przede wszystkim połączyć członków wrażliwej społeczności i być wyrazem głośnego sprzeciwu wobec nielogicznym i pełnym nienawiści rządom, jakie zapanowały nad Stanami Zjednoczonymi. Sami określają siebie po prostu jako dumnych, racjonalnie myślących Amerykanów.

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.