20.06.2018 17:52

Twórca okładek płyt Depeche Mode pokaże swoje zdjęcia na wystawie w Gdyni

Od 28 czerwca 2018 roku w Muzeum Miasta Gdyni na specjalnej wystawie na dachu będzie można oglądać prace znanego muzycznego fotografa Briana Griffina.

Depeche Mode
foto: materiały prasowe

28 czerwca 2018 roku w Muzeum Miasta Gdyni odbędzie się wernisaż inaugurujący wystawę prac Briana Griffina, cenionego brytyjskiego fotografa. Artysta jest blisko związany ze sceną muzyczną. Współpracował bowiem z wieloma popularnymi w latach 80. muzykami popowymi i rockowymi oraz przedstawicielami post-punk, new wave i new romantic. Jest twórcą okładek płyt m. in Billy'ego Idola i grupy Ultravox.

Brian Griffin wystawa

Współpraca Briana Griffina i Depeche 

Na wystawie zorganizowanej na dachu budynku muzeum zobaczymy materiał wybrany z blisko 160 sesji zdjęciowych, które Griffin wykonał z udziałem ponad setki muzyków. Jeden z najciekawszych elementów ekspozycji stanowić będą niewątpliwie alternatywne projekty okładek albumów grupy Depeche Mode.

Brian Griffin wystawa

Brian Griffin wielokrotnie współpracował z ekipą Dave’a Gahana. Artysta jest twórcą okładek trzech pierwszych albumów formacji – debiutanckiego „Speak And Spell” oraz kolejnych „A Broken Frame” i „Construction Time Again”. Fotografie Griffina na stałe zaistniały w popkulturze i stały się ważnymi symbolami dla wszystkich „depeszowców”, którzy często malowali je na miejskich murach.

Wystawa „Pop. Brian Griffin”

Przez lata swojej kariery Brian Griffin współpracował z wieloma znanymi muzykami, m.in. Kate Bush czy grupy R.E.M. Na wystawie zobaczymy podobiznę też Iggy’ego Popa. Griffin jest bowiem twórcą okładki jego czwartego studyjnego albumu – wydanego w 1980 roku „Soldier”. Ponadto wśród prac artysty znajdziemy także fotografie Briana Maya, Billy’ego Idola czy znanego z zespołów Genesis oraz Mike and The Mechanics, Mike’a Rutheforda. Wystawę „Pop. Brian Griffin” można będzie oglądać do 7 lipca 2018 roku.

Brian Griffin wystawa

Brian Griffin pojawi się na wernisażu osobiście. Podpisze wówczas prezentowane na ekspozycji zdjęcia, które następnie trafią na licytację. Cały dochód z aukcji zostanie przeznaczony na rzecz hospicjum  „Bursztynowa Przystań”.

Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Producentów Muzycznych Soundedit. Odbywająca się w Łodzi impreza w tym roku świętuje dziesiąte urodziny.

Depeche Mode w Polsce

Na przełomie czerwca i lipca 2018 roku Gdynia bez wątpienia stanie się ulubioną lokalizacją wszystkich fanów Depeche Mode. Oprócz możliwości zobaczenia unikatowych fotografii grupy, Dave’a Gahana i spółkę usłyszymy na żywo. Już 5 lipca 2018 roku zespół wystąpi w roli headlinera Open’er Festival.

Pierwszy raz formacja zagrała w naszym kraju w 1985 roku na warszawskim Torwarze. W późniejszych latach Depeche Mode wielokrotnie odwiedził Polskę. W samym 2018 roku pojawili się na trzech koncertach – 7 lutego w Krakowie, 9 lutego w Łodzi oraz 11 lutego w Gdańsku.

Olga Konarzycka
Tagi: Newsy Depeche Mode Iggy Pop