09.11.2018 13:42

Twórca okładki "Nevermind" zdradza szczegóły współpracy z Kurtem Cobainem

Robert Fisher opowiedział jak trudno było stworzyć okładkę w latach 90. i wspomina współpracę z Kurtem Cobainem przy tworzeniu grafiki na album "Nevermind".

Nirvana
foto: Retna/Photoshot/REPORTER/East News

Twórcą jednej z najbardziej rozpoznawalnych okładek płyt rockowych w historii jest Robert Fisher. To on pomógł Nirvanie zaprojektować grafikę zdobiącą "Nevermind", która po latach stała się jednym z eksponatów w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. W wywiadzie dla Milanote, artysta opowiedział o współpracy z Kurtem Cobainem i o tym, jak trudno było stworzyć w latach 90. atrakcyjną okładkę do muzycznego albumu.

Fisher o tworzeniu okładki "Nevermind" Nirvany

Przed wydaniem historycznego albumu "Nevermind", Nirvana nie była jeszcze szczególnie popularna, podobnie jak Robert Fisher, młody absolwent szkoły artystycznej w Geffen. Gdy do mężczyzny dotarła wieść, że Cobain nagrywa z zespołem płytę, wyraził chęć stworzenia dla niej okładki. Wówczas żaden z artystów nie podejrzewał, że zarówno muzyka, jak i zdobiąca ją grafika, będą wkrótce znane na całym świecie.

Już podczas pierwszej rozmowy Fishera z Cobainem okazało się, że Kurt ma swoją wizję okładki. Muzyk wymarzył sobie, aby znajdował się na niej poród w wodzie. Fisher nie miał łatwego zadania, dziś wpisałby odpowiednie hasło w wyszukiwarkę i mógłby przebierać w zdjęciach, wtedy musiał udać się do lokalnej księgarni i przejrzeć wszystkie dostępne książki o noworodkach w poszukiwaniu najlepszej fotografii. 

Gdy okazało się, że nie ma szans na zdjęcie z podwodnego porodu w dobrej jakości, artyści wspólnie zdecydowali, że muszą zmodyfikować pomysł i umieścić na okładce małe dziecko pod wodą. Fisher tak wspomina proces wymyślania ostatecznej wersji "Nevermind":

"

Pomyśleliśmy, że to musi być coś więcej, niż tylko niemowlak pod wodą. Kurt wpadł na pomysł dodania haczyka na ryby, żeby było groźniej. Potem zastanawialiśmy się całe popołudnie, co moglibyśmy włożyć na ten haczyk. Jednym z pomysłów był kawałek mięsa, innym płyta CD. Podczas lunchu wpadliśmy na pomysł z burrito lub psem. Dyskusje trwały wiele godzin. Nie pamiętam już, kto wymyślił dolara, ale od razu wszyscy stwierdziliśmy, że to strzał w dziesiątkę. "

nevermind

Okładka "Nevermind" Nirvany znana na całym świecie

Obecnie obraz zdobiący najpopularniejszą płytę Nirvany jest ważną częścią popkultury. Twórcy wykorzystują go w serialach, filmach i kreskówkach. Powstały setki przeróbek i interpretacji okładki, a po 25 latach od premiery "Nevermind" najbardziej znany niemowlak na świecie Spencer Elden po raz kolejny zanurzył się pod wodą i zrobił jubileuszowe zdjęcie podobne do tego, które widzimy na płycie. 

Joanna Chojnacka
Tagi: Rock News Nirvana Kurt Cobain