25.10.2019 14:09

Tymon Tymański śpiewa "Pislam, Pislam Uber Alles" w najnowszym singlu promującym jego płytę

Ostatnia płyta Tymona Tymańskiego "Paszkwile" poświęca sporo miejsca aktualnej sytuacji politycznej w Polsce. Singiel "Pislam" wywołał szczególne kontrowersje.

Tymon Tymański
foto: Grzegorz Bukala/REPORTER

Tymon Tymański to polski wokalista, kompozytor, poeta i multiinstrumentalista. Muzyk działał w projektach takich jak Kury, Miłość, Czan czy Tymon & The Transistors i jest laureatem kilku ważnych polskich nagród jak Złota Kaczka za muzykę do filmu "Wesele" czy Fryderyk w kategorii "Wokalista roku". Najnowszy album muzyka ma swoją premierę 25 października 2019 roku, a promuje go singiel "Pislam".

Tymon Tymański z nowym singlem "Pislam"

Płyta "Paszkwile", jak można sądzić już po tytule singla, jest materiałem bardzo politycznym. Tymański w rozmowie z Onetem przyznał, że nagrał płytę o tej tematyce, ponieważ jego zdaniem brakuje mocnego stanowiska artystów, którzy skomentowaliby sytuację w Polsce.

"

Jest nas garstka uświadomionych gości w średnim wieku. Starsi twórcy ucichli, a młodzi nie mają pojęcia, co się dzieje. "

System of a Down
System of a Down
Przeczytaj także 40 najlepszych utworów nu metalowych według portalu Metal Hammer

Wokalista przyznaje, że jego celem jest zainteresowanie polityką. Muzyk chciałby kształtować postawę obywatelską wśród swoich słuchaczy, chociaż zdaje sobie sprawę, że nie jest to łatwe zadanie.

Teksty utworów są ostre, a artysta nie owija w bawełnę. Jednak, jak tłumaczy Tymański, takie było założenie jego koncept albumu i jest to zabieg w pełni świadomy, podobnie jak jego konsekwencje.

"

Zauważmy jednak, że płyta jest swego rodzaju koncept albumem, na którym dochodzi do dekonstrukcji Polski i polskości, a właściwie "polactwa". Zacząłem ostro, napisawszy numer "Pislam". Potem "Bracie bliźniaku", "Polskę", wreszcie kolejny ostry kawałek pt. "Sekta". Na koniec napisałem "Wolność" oraz sowizdrzalski wiersz pt. "Polska to zbiorowa halucynacja", który wyrecytował pianista grupy Michał Wandzilak. Z tym ostatnim skomponowałem też instrumentalny utwór "Anty-Polska", który jest polityczną antytezą i poniekąd odczarowuje to, zostało powiedziane i zbyt jednoznacznie zdefiniowane. "

Singla promującego "Paszkwile" możecie posłuchać poniżej:

Zobacz też: Męskie Granie z niespodzianką dla fanów. Sprawdź, co przygotowali muzycy 

Tagi: Rock News Tymon Tymański