30.09.2015 14:10

U2 z polską flagą w Berlinie

Zespół zagrał przebój „New Year’s Day” składając hołd Solidarności. Zobaczcie jaka była reakcja publiczności!

U2 z polską flagą w Berlinie
foto: kadr z wideo

Bono i jego ekipa słynie z koncertowych niespodzianek, a na ich berlińskim koncercie nie zabrakło polskiego akcentu. 28 września 2015 roku w trakcie ich trzeciego występu w Mercedes-Benz Arena Bono zadedykował piosenkę dla wybrańców:

"

Odkąd przyjechaliśmy, w ciągu tygodnia poznaliśmy wiele osób i lubimy grać tę piosenkę dla naszych przyjaciół z zagranicy. Wiedzą o kim mowa... daj mi flagę, Solidarność... nasi bracia. "

Wokalista wziął biało-czerwoną flagę z napisem Solidarność od jednego z fanów. Następnie zespół po raz pierwszy w ramach trasy „Innocence + Experience Tour” wykonał kawałek „New Year’s Day”:

Polscy fani byli na to przygotowani. Wymyślili akcję, by na każdy berliński koncert przynieść polskie flagi na wypadek, gdyby zespół zagrał ten utwór. 

Kawałek „New Year’s Day” pochodzi z albumu „War” z 1983 roku i dotyczy strajków związków zawodowych w Polsce.

Tak Bono wspomina powstanie tego utworu:

"

Gdy Lech Wałęsa był internowany, myślałem o nim. Kiedy nagraliśmy piosenkę, ogłoszono, że stan wojenny w Polsce będzie zniesiony w Nowy Rok. Niewiarygodne. "

Koncertowa akcja fanów w Berlinie nie była pierwszym takim pomysłem polskich wielbicieli. Podobna sytuacja miała miejsce podczas koncertu U2 na Stadionie Śląskim w Chorzowie 5 lipca 2005 roku. W czasie utworu „New Year's Day” słuchacze stworzyli gigantyczną flagę poprzez uniesienie odpowiednio białych i czerwonych kartek. Natomiast Bono pokazał czerwoną poszewkę swojej kurtki na znak solidarności z publicznością.

Zobaczcie jak to wyglądało:

Akcja fanów wywarła duże wrażenie na zespole, dlatego 6 sierpnia 2009 roku muzycy postanowili nagrać koncertowe DVD z występu właśnie z Chorzowa, zatytułowane „U2 Live From Chorzów: Poland on the Horizon”.

W czasie „New Year’s Day” 70 000 fanów ponownie stworzyło polską flagę:

Co sądzicie o wykonaniu „New Year's Day” w Berlinie?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele U2 Bono