21.02.2017 09:39

U2 zdradził szczegóły płyty inspirowanej kryzysem uchodźczym

Bono oraz basista Adam Clayton wyjawili kilka szczegółów związanych z zapowiadanym od lat krążkiem „Songs of Experience”. Co go inspirowało i skąd wzięły się ciągłe opóźnienia?

U2 zdradził szczegóły płyty inspirowanej kryzysem uchodźczym
foto: John Salangsang / Invision / AP / Fotolink / East News

W grudniu 2016 roku U2 zapewnił nas w specjalnym świątecznym wideo, że następca „Songs of Innocence” ukaże się w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Długo wyczekiwany 14. album irlandzkiego zespołu ma być według The Edge'a związany z „Zooropą”, zaś z jego poziomu byłby zadowolony sam Brian Eno.

Już wcześniej Bono tłumaczył, że opóźnienia w wydaniu krążka spowodowały wybory prezydenckie w USA i zwycięstwo Donalda Trumpa. Wokalista twierdził, że w obliczu nowej sytuacji politycznej musi zaktualizować niektóre teksty. Teraz do tej garści zapowiedzi dodał kilka konkretów basista grupy, Adam Clayton.

Jego zdaniem przyczyny opóźnień wykraczają poza świat polityki.

"

Niektóre miksy nowego materiału nie były wystarczająco klarowne i musieliśmy nieco przysiąść nad warstwą dźwiękową. Kiedy ogrywaliśmy ten krążek na żywo, utwory nabrały bardzo męskiego charakteru i mocy, a nagrania nie uchwyciły do końca takiego charakteru. Dlatego też próbujemy trochę zwolnić i zmiksować te kawałki tak jak należy. Nie chcemy jakiejś polewki, marzy nam się klarowne consomme. "

Z tego, co wyjawił muzyk, wynika, że materiał jest już skończony w ok. 85%. Grupa ma gotowe 15-16 utworów, z których na krążek trafi ostatecznie 12. Bono pochwalił się już tytułami niektórych kompozycji, a jego ulubioną na całym „Songs of Experience” ma być „The Showman”.

"

Ten kawałek brzmi jak coś z „Rubber Soul” The Beatles. Mówi o piosenkarzach, ale nie konkretnie o mnie. "

Wokalista zacytował również fragment tekstu wspomnianego utworu:

"

The showman give you front row to his heart
The shaman prays that his heartache will chart
Making a spectacle of falling apart
Is the heart of the show "

Pozostałe tytuły, które poznaliśmy, to „The Best Thing About You Is Me”, „The Little Things That Give You Away”, „Summer Of Love” i „Red Flag Day”. Dwie ostatnie zostały zainspirowany kryzysem uchodźczym w Europie, przy czym „Summer Of Love” jest według Bono „boleśnie piękna i pusta”.

Z pozostałych planów U2 wiemy już też o planowanej trasie związanej z 30. rocznicą wydania „The Joshua Tree”. Wkrótce po niej zespół uda się w dalszą część Innocence + Experience - tournée ma zostać wznowione wiosną 2018 roku.

Która z płyt U2 wydanych w XXI wieku jest najlepsza?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News U2