08.01.2018 11:16

Ujawniono nagrania demo Nirvany z okresu przed Davem Grohlem

To prawdziwy skarb dla fanów zespołu Kurta Cobaina – kilka godzin rzadkiego materiału kapeli, która dopiero miała stać się gwiazdą grunge’u, prosto z kaset magnetofonowych.

Ujawniono nagrania demo Nirvany z okresu przed Davem Grohlem
foto: Howard Tyler/Retna/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Nirvana zaliczana jest do najważniejszych wykonawców w historii rocka, choć do zdobycia statusu legendy wystarczyło 7 lat działalności i zaledwie 3 albumy studyjne. Szczupła oficjalna dyskografia sprawia, że wielbiciele tego zespołu wyjątkowo dużą wagę przykładają do „rarytasów”, czyli rozmaitych demówek i nagrań koncertowych.

Najcenniejsze są oczywiście rejestracje z lat 80., kiedy grupa z Aberdeen była dopiero dobrze zapowiadającym się wykonawcą na lokalnej scenie undergroundowej. Mało znane nagrania trafiają do sieci co jakiś czas, ale rzadko w tak dużej dawce.

John Purkey, kolega Kurta Cobaina udostępnił na YouTube kilkaset minut nagrań Nirvany z czterech kaset, które podarował mu sam lider zespołu. Są to materiały demo sprzed dołączenia do zespołu Dave’a Grohla – demówki z Davem Croverem i Chadem Channingiem na perkusji. Na kasetach znalazły się między innymi nagrania demo z sesji do albumów „Bleach” i „Nevermind”. Znalezisko jest tym cenniejsze, że rejestracje są naprawdę przyzwoitej jakości. Posłuchajcie sami:

Nagrania czy to Nirvany, czy to Kurta Cobaina czasem ukazują się na oficjalnych wydawnictwach, takich jak boks „With the Lights Out” z 2004 czy album „Montage of Heck: The Home Recordings” z 2015, ale wydaje się, że archiwa wciąż skrywają wiele rzadkich nagrań zespołu i lidera.

Maciej Koprowicz
Tagi: Kurt Cobain Nirvana Rock News