14.02.2018 14:07

Ujawniono przyczynę śmierci Marka E. Smitha z The Fall

Wokalista słynnego brytyjskiego zespołu postpunkowego zmarł 24 stycznia 2018 w wieku 60 lat.

Ujawniono przyczynę śmierci Marka E. Smitha z The Fall
foto: Gary Calton /eyevine/EAST NEWS

Mark Edward Smith, znany jako Mark E. Smith należał do najważniejszych wokalistów w historii postpunka. W 1976 roku założył w Manchesterze The Fall, jeden z najbardziej wpływowych angielskich zespołów rockowych. Grupa nagrała aż 32 albumy studyjne, a ostatni, „New Facts Emerge” ukazał się 28 lipca 2017.

24 stycznia 2018 Smith zmarł po wielu miesiącach choroby. Wiadomo było, że muzyk miał problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego, przez które w sierpniu 2017 trafił do szpitala. Początkowo nie podano jednak bezpośredniej przyczyny zgonu artysty. Teraz ujawniła ją na oficjalnej stronie internetowej The Fall rodzina Smitha.

W jej oświadczeniu czytamy, że wokalista zmarł w wyniku nowotworu płuc i nerek.

"

Mark toczył długą i ciężką bitwę po tym, jak zdiagnozowano u niego raka płuc i nerek. Poddawał się każdej formie terapii. Niektóre z nich bywały brutalne i pozostawiły Markowi pewne straszne skutki uboczne. Mark był silnym człowiekiem, który nie znosił zawodzić swoich fanów i starał się działać wbrew wszystkim radom, jakie otrzymywał.

Mark miał wspaniałe życie, które kochał i żył jego pełnią, zawsze na swych własnych zasadach. My, jako jego siostry jesteśmy zaszczycone, że byliśmy także jego częścią.

Mark teraz zaznał spokoju, jest wolny od bólu, ale my, jego trzy siostry mamy złamane serca i tęsknimy bardzo za naszym bratem. "

Ostatni koncert z The Fall Mark E. Smith zagrał 4 listopada 2017 w Glasgow – śpiewał, siedząc na wózku inwalidzkim.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News