Ukazała się nowa książka Nicka Cave’a, „Pieśń torby na pawia”

Maciej Koprowicz
11.04.2018 13:38
Ukazała się nowa książka Nicka Cave’a, „Pieśń torby na pawia” Fot. PAWEL SKRABA/REPORTER/EAST NEWS

Tylko jeden twórca na świecie byłby zdolny napisać poemat prozą na samolotowych torebkach na wymioty. Nick Cave.

Lider The Bad Seeds to artysta prawdziwie multidyscyplinarny. Jego głównym polem działalności pozostaje oczywiście muzyka, ale świetnie czuje się również w świecie filmu i literatury.

Literackim debiutem australijskiego wokalisty był zbiór tekstów piosenek i krótkich sztuk teatralnych, „Król Inkaust” („King Ink”) z 1988 roku. Rok później ukazała się pierwsza powieść Cave’a, „Gdy oślica ujrzała anioła” („And The Ass Saw The Angel”). W 1997 roku do księgarń trafiła druga część „King Ink”, a w 2009 roku artysta wydał kolejną powieść, „Śmierć Bunny’ego Munro” („The Death Of Bunny Munro”).

O prozatorskim i poetyckim talencie Nicka Cave’a mogli się przekonać także polscy czytelnicy. Teraz otrzymują kolejny owoc literackiej działalności muzyka. „Pieśń torby na pawia” („The Sick Bag Song”) to dzieło trudne do sklasyfikowania – poemat prozą z elementami poezji i tekstów piosenek, a także z licznymi odniesieniami autobiograficznymi.

Interesująca jest historia powstawania książki. Nick napisał ją podczas trasy koncertowej w 2014 roku, obejmującej 22 miasta w Stanach Zjednoczonych. W trakcie każdej z podróży do tych miejsc poczynił zapiski na… samolotowych torbach na wymioty (oczywiście nieużywanych). Złożyły się one na wyjątkową „odyseję” Nicka Cave’a.

W komentarzu autora na okładce czytamy:

Byłem w drodze do Nashville i pomyślałem: No dobrze, lepiej zacznę w końcu pisać te piosenki. Ale nie miałem przy sobie notesu, więc sięgnąłem po torbę na wymioty, żeby zapisać na niej słowa do piosenki, którą zatytułowałem Pieśń torby na pawia”. Torba samolotowa staje się w tej książce wszystkim, co kiedykolwiek kochałem, czego nienawidziłem. Są tutaj ludzie, którzy na mnie wpłynęli, i ludzie, których w pewnym sensie czczę, którzy latami odciskali na mnie swoje piętno.

W Polsce „Pieśń torby na pawia” ukazała się 9 kwietnia 2018 nakładem wydawnictwa Biuro Literackie. Za tłumaczenie odpowiada Tadeusz Sławek, poeta, prozaik, eseista i filolog, związany z Uniwersytetem Śląskim.

Nick Cave na Open’er Festival 2018

Zespół Nick Cave And The Bad Seeds 4 lipca 2018 wystąpi na Open'er Festival w Gdyni. Bilety można zakupić na eBilet.pl.

Praktyczna torba męska - jaką wybrać?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.