10.11.2015 15:01

Ukaże się zaginiona płyta z Grzegorzem Ciechowskim

Wyprodukowany przez Grzegorza Ciechowskiego, zaginiony album „Warsaw” awangardowej niemieckiej wokalistki Mony Mur wreszcie ukaże się oficjalnie. Kiedy premiera?

Ukaże się zaginiona płyta z Grzegorzem Ciechowskim
foto: East News

Płyta „Warsaw” została nagrana w 1991 roku, lecz przez prawie ćwierć wieku przeleżała w archiwum. Z przyczyn niezależnych od artystów nigdy wcześniej nie została oficjalnie wydana. 4 grudnia 2015 roku wreszcie ujrzy światło dzienne. To co najmniej interesujące wydawnictwo przynajmniej z kilku względów.

Przede wszystkim z uwagi na osobę jego producenta, którym był Grzegorz Ciechowski. Miłośnicy twórczości Republiki czy Obywatela GC od razu wyczują jego obecność w materiale Mony Mur. Muzyk był odpowiedzialny nie tylko za produkcję - zaaranżował też część utworów i wystąpił w chórkach. Charakterystyczne brzmienie słychać już w krótkiej zapowiedzi wydawnictwa:

To nie koniec związków albumu „Warsaw” z polskimi twórcami. W nagraniach wzięła udział Warszawska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Krzesimira Dębskiego. Uczestniczyli w nich również polscy muzycy jazzowi: Wojciech Karolak i Andrzej Przybielski. Całość zarejestrowano w Studiu Woronicza. Tak będzie wyglądała okładka:

monamur

Grzegorz Ciechowski poza licznymi solowymi projektami pomagał też zaistnieć m.in. Kayah, Justynie Steczkowskiej i Katarzynie Groniec. Co ciekawe, cztery utwory na debiucie tej ostatniej wokalistki, „Mężczyźni” z 2000 roku, to właśnie zaaranżowane na nowo kompozycje z płyty „Warsaw” Mony Mur. Są to: „Dzięki Za Miłość”, „Tango Z Pistoletem”, „Ona Jest” i „Zwariowałam”. Pamięć o liderze Republiki jest jak widać ciągle żywa - w 58. rocznicę urodzin ukazała się książka poświęcona jego zespołowi.

Poniżej pełna zawartość wydawnictwa, które ukaże się w grudniu:

Tracklista:

  1. Paintings
  2. A Snake Gets In Your Eye
  3. Mon Amour
  4. Sat Man
  5. El Dorado
  6. Go Away
  7. Illusions
  8. Crazy
  9. 120 Tage
  10. El Dorado II

Mona Mur (właśc. Sabine Bredy) urodziła się w 1960 roku w Hamburgu. Rozgłos zyskała 22 lata później, powoławszy do życia projekt Mona Mur & Die Mieter z muzykami Einstürzende Neubauten. Zespół pozostawił po sobie singiel „Jeszcze Polska”, który przykuł uwagę magazynu „NME” oraz słynnego radiowca, Johna Peela. Po rozwiązaniu grupy rozpoczęła karierę solową pod okiem Dietera Meiera z Yello, a następnie Grzegorza Ciechowskiego. Artystka tworzy obecnie oprawę dźwiękową do filmów i gier komputerowych. W kwietniu 2015 roku wydała album pod szyldem Einheit Esch Mur.

Czekacie na nowe wydawnictwo z Grzegorzem Ciechowskim?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Republika