Unikatowe nagranie koncertu Kultu z Ostrołęki z 1988

Maciej Koprowicz
12.10.2017 14:27
Unikatowe nagranie koncertu Kultu z Ostrołęki z 1988 Fot. kadr z wideo

Ten VHS-owy zapis występu z Ostrołęki z czasów albumu „Kaseta” to prawdziwy rarytas dla fanów zespołu Kazika Staszewskiego.

Wielbiciele grupy Kult mogą od września 2017 roku cieszyć się zupełnie nowym wydawnictwem swoich ulubieńców. „Made In Poland” to dwupłytowy album koncertowy, świadczący o doskonałej formie scenicznej Kazika Staszewskiego i spółki. Zespół, który obchodzi w tym roku 35. rocznicę debiutu zawsze słynął ze znakomitych koncertów. Przekonują o tym materiały archiwalne – do sieci trafił właśnie wyjątkowo cenny dla fanów film.

Na YouTube obejrzeć można nagranie z występu Kultu w Ostrołęce w 1988 roku. Udokumentowało ono bardzo ciekawy okres działalności zespołu, w którym brzmiał on chyba najbardziej rockowo w karierze. W muzyce grupy pojawiły się wówczas wpływy hard rocka i klasycznego rocka, które zaczynały wypierać inspiracje nowofalowe.

Słychać to doskonale na nagraniu z Wojewódzkiego Domu Kultury w Ostrołęce. Zespół wykonał tam kilka utworów, które w 1989 roku znalazły się na płycie „Kaseta”, m.in. „Oni chcą ciebie”, „Dzieci wiedzą lepiej”, „Czekając na królestwo J.H.W.H”, „Po co wolność” i „Tut”. Nie zabrakło oczywiście też największych przebojów Kultu z lat 80., „Krwi Boga” i „Arahji”.

Rarytasowe nagranie VHS pochodzi z prywatnego archiwum Krzysztofa Parzychowskiego, wicestarosty ostrołęckiego. Samorządowiec w latach 80. studiował z Kazikiem Staszewskim na jednym roku socjologię i był bywalcem koncertów w rodzinnym mieście.

Choć od tamtego występu minęło niemal 30 lat, Kazik i koledzy wciąż tak samo imponują rock’n’rollową energią na scenie. Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać się na któryś z koncertów jesiennej Pomarańczowej Trasy, na przykład do Krakowa 22 października 2017.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.