12.10.2017 14:27

Unikatowe nagranie koncertu Kultu z Ostrołęki z 1988

Ten VHS-owy zapis występu z Ostrołęki z czasów albumu „Kaseta” to prawdziwy rarytas dla fanów zespołu Kazika Staszewskiego.

Unikatowe nagranie koncertu Kultu z Ostrołęki z 1988
foto: kadr z wideo

Wielbiciele grupy Kult mogą od września 2017 roku cieszyć się zupełnie nowym wydawnictwem swoich ulubieńców. „Made In Poland” to dwupłytowy album koncertowy, świadczący o doskonałej formie scenicznej Kazika Staszewskiego i spółki. Zespół, który obchodzi w tym roku 35. rocznicę debiutu zawsze słynął ze znakomitych koncertów. Przekonują o tym materiały archiwalne – do sieci trafił właśnie wyjątkowo cenny dla fanów film.

Na YouTube obejrzeć można nagranie z występu Kultu w Ostrołęce w 1988 roku. Udokumentowało ono bardzo ciekawy okres działalności zespołu, w którym brzmiał on chyba najbardziej rockowo w karierze. W muzyce grupy pojawiły się wówczas wpływy hard rocka i klasycznego rocka, które zaczynały wypierać inspiracje nowofalowe.

Słychać to doskonale na nagraniu z Wojewódzkiego Domu Kultury w Ostrołęce. Zespół wykonał tam kilka utworów, które w 1989 roku znalazły się na płycie „Kaseta”, m.in. „Oni chcą ciebie”, „Dzieci wiedzą lepiej”, „Czekając na królestwo J.H.W.H”, „Po co wolność” i „Tut”. Nie zabrakło oczywiście też największych przebojów Kultu z lat 80., „Krwi Boga” i „Arahji”.

Rarytasowe nagranie VHS pochodzi z prywatnego archiwum Krzysztofa Parzychowskiego, wicestarosty ostrołęckiego. Samorządowiec w latach 80. studiował z Kazikiem Staszewskim na jednym roku socjologię i był bywalcem koncertów w rodzinnym mieście.

Choć od tamtego występu minęło niemal 30 lat, Kazik i koledzy wciąż tak samo imponują rock’n’rollową energią na scenie. Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać się na któryś z koncertów jesiennej Pomarańczowej Trasy, na przykład do Krakowa 22 października 2017.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Kult Kazik Staszewski