25.01.2019 12:10

Utwór "Nie ma fal" od tyłu. Jaki przekaz Dawid Podsiadło ukrył w piosence?

Słuchając refrenu singla "Nie ma fal" okazuje się, że pojawia się fraza, która zmienia zupełnie sens piosenki Dawida Podsiadły.

Dawid Podsiadło Nie ma fal
foto: kadr z wideo

Singiel "Nie ma fal" jest jednym z mocnych akcentów na płycie Podsiadły zatytułowanej "Małomiasteczkowy". Na warstwę instrumentalną składają się syntezatory, które wzbogacone są przez odgłosy wokalne i wyraziste bity. Tekst nawiązuje do problemów dnia codziennego w relacjach z drugą osobą, wskazuje na brak zrozumienia i niemożność nadawania na tych samych „falach”. Podsiadło słynie z ciekawych tekstów piosenek, ale czy ktoś zastanawiał się, jak brzmi "Nie ma fal" od końca?

Co oznacza "Nie ma fal" od tyłu?

Słuchając w taki sposób singla Podsiadły zwrotki brzmią bez sensu, ale robi się ciekawie, gdy pojawia się refren. Wówczas słyszymy zwroty "I’m in love" czy "fall in love". Czy to był celowy zabieg? Możliwe, że Podsiadło zrobił to specjalnie, w końcu piosenka dotyczy braku zrozumienia i co za tym idzie uczuciach, które gasną. Natomiast od tyłu piosenka mówi właśnie o czymś odwrotnym - czyli po prostu o zakochaniu.

Posłuchajcie, jak "Nie ma fal" brzmi od tyłu:

"Nie ma fal" doczekał się wielu coverów, jak również powstała parodia "Falafel" - przeróbka cieszy się dużą popularnością i już ma ponad 17 tysięcy wyświetleń oraz została nieoficjalnie ogłoszona hymnem wegetarian. 

Sprawdź: >> Dawid Podsiadło: 10 największych przebojów wokalisty <<

Dawid Podsiadło z nominacjami do Fryderyków 2019

Muzyk odniósł spoty sukces dzięki płycie "Małomiasteczkowy" i może pochwalić się Paszportem Polityki. Co więcej Dawid Podsiadło został nominowany do Fryderyków 2019. Akademia nominowała album i piosenkę "Małomiasteczkowy", a także utwór "Początek" wykonany wspólnie z Kortezem i Krzysztofem Zalewskim - wyróżniła również artystę jako autora i kompozytora. Nominację otrzymały także dwa teledyski z jego udziałem oraz oprawa graficzna albumu "Małomiasteczkowy".

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Dawid Podsiadło