14.02.2019 15:35

Utwór, który wygrał Eurowizję w 2018 roku jest plagiatem kompozycji Jacka White'a

Jack White stał się oficjalnym współautorem utworu "Toy", dzięki któremu w 2018 roku Netta wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji.

Jack White
foto: kadr z wideo/DanySilardeiro

Po finale Eurowizji w 2018 roku, wytwórnia muzyczna Universal zauważyła, że zwycięska piosenka izraelskiej wokalistki Netty brzmi całkiem znajomo. Utwór "Toy" zebrał łącznie 529 głosów i pokonał konkurencję. Jednak szczęście artystki nie potrwało długo. Firma oskarżyła ją o plagiat i zbyt śmiałe wzorowanie się na utworze The White Stripes "Seven Nation Army".

Informację o możliwym plagiacie podały izraelskie media jeszcze przed finałem konkursu. Już wtedy pojawiły się głosy, że "Toy" niebezpiecznie przypomina kompozycję Jacka White'a i lepiej dla Netty, żeby muzyk nigdy jej nie usłyszał. 

Roksana Węgiel podczas 16. Eurowizji dla dzieci
Roksana Węgiel podczas 16. Eurowizji dla dzieci
Przeczytaj także Polska wygrała Eurowizję Junior 2018. Roksana Węgiel zwyciężczynią 16. edycji konkursu

Utwór Jacka White'a splagiatowany na Eurowizji 2018

W lipcu 2018 roku wytwórnia Universal wystosowała oficjalne pismo zawiadamiające o naruszeniu praw autorskich do Dorona Mediale i Staca Bergera, czyli autorów utworu "Toy". Wówczas żadne z nich nie skomentowało zaistniałej sytuacji.

Jak donosi haaretz.com, po ponad pół roku od tamtych wydarzeń stacja Kan poinformowała o porozumieniu między artystami. Chociaż szczegóły ugody są poufne, wiemy że Jack White został oficjalnie uznany za współautora utworu. Muzyk dostanie z tego tytułu odpowiednie tantiemy.

Zobacz też: >>Plagiat czy inspiracja?<<

Joanna Chojnacka
Tagi: Jack White Eurowizja