Utwór, który wygrał Eurowizję w 2018 roku jest plagiatem kompozycji Jacka White'a

Joanna Chojnacka
14.02.2019 15:35
Jack White|undefined Fot. kadr z wideo/DanySilardeiro

Jack White stał się oficjalnym współautorem utworu "Toy", dzięki któremu w 2018 roku Netta wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji.

Po finale Eurowizji w 2018 roku, wytwórnia muzyczna Universal zauważyła, że zwycięska piosenka izraelskiej wokalistki Netty brzmi całkiem znajomo. Utwór "Toy" zebrał łącznie 529 głosów i pokonał konkurencję. Jednak szczęście artystki nie potrwało długo. Firma oskarżyła ją o plagiat i zbyt śmiałe wzorowanie się na utworze The White Stripes "Seven Nation Army".

Informację o możliwym plagiacie podały izraelskie media jeszcze przed finałem konkursu. Już wtedy pojawiły się głosy, że "Toy" niebezpiecznie przypomina kompozycję Jacka White'a i lepiej dla Netty, żeby muzyk nigdy jej nie usłyszał. 

Przeczytaj także

Utwór Jacka White'a splagiatowany na Eurowizji 2018

W lipcu 2018 roku wytwórnia Universal wystosowała oficjalne pismo zawiadamiające o naruszeniu praw autorskich do Dorona Mediale i Staca Bergera, czyli autorów utworu "Toy". Wówczas żadne z nich nie skomentowało zaistniałej sytuacji.

Jak donosi haaretz.com, po ponad pół roku od tamtych wydarzeń stacja Kan poinformowała o porozumieniu między artystami. Chociaż szczegóły ugody są poufne, wiemy że Jack White został oficjalnie uznany za współautora utworu. Muzyk dostanie z tego tytułu odpowiednie tantiemy.

Zobacz też: >>Plagiat czy inspiracja?<<

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.