Utwór o zamachach terrorystycznych będzie reprezentował Włochy na Eurowizji 2018

Maciej Koprowicz
15.02.2018 11:46
Utwór o zamachach terrorystycznych będzie reprezentował Włochy na Eurowizji 2018 Fot. kadr z wideo

Italia na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji wyśle utwór zainspirowany atakiem bombowym w Manchesterze w maju 2017.

Festiwal piosenki Eurowizji w obiegowej opinii kojarzy się z niezobowiązującą rozrywką i błahymi piosenkami pop i dance. Jeśli kojarzy się z polityką, to głównie za sprawą finałowego głosowania, w którym do niedawna główną rolę odgrywały sympatie między narodami.

Ten obraz Eurowizji przestaje być jednak adekwatny do rzeczywistości. Obecnie doceniane są piosenki na wysokim poziomie artystycznym, jak choćby zwycięski utwór z 2017 roku, „Amar Pelos Dois” Salvadora Sobrala z Portugalii. Zgłaszane piosenki coraz częściej nie traktują już tylko o miłości i dobrej zabawie, ale bywają też zaangażowane społecznie i politycznie.

W 2018 roku Włochy na festiwalu reprezentować będzie utwór zainspirowany niedawnymi zamachami terrorystycznymi w Europie i na świecie. Ermal Meta i Fabrizio Moro napisali piosenkę „Non mi avete fatto niente” (Nic mi nie zrobiliście) po ataku bombowym na koncercie Ariany Grande w Manchesterze 22 maja 2017, w którym zginęły 22 osoby.

Tekst wspomina o innych zamachach terrorystycznych z ostatnich lat – między innymi w Kairze, Londynie i Nicei. Poruszająco wypada także teledysk z ujęciami dzieci z różnych krajów świata, miejsc ogarniętych wojną i miast, w których doszło do ataków terrorystów. W klipie pojawiają się także tłumaczenia fragmentów tekstów na różne języki

Utwór Mety i Moro zdobył główną nagrodę na festiwalu piosenki włoskiej Sanremo Music Festival, który odbywał się w dniach 6-10 lutego 2018.

Półfinały 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie odbędą się 8 i 10 maja 2018, a finał 12 maja 2018 w Altice Arenie w Lizbonie. 3 marca 2018 poznamy polskiego reprezentanta na festiwalu.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.