15.02.2018 11:46

Utwór o zamachach terrorystycznych będzie reprezentował Włochy na Eurowizji 2018

Italia na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji wyśle utwór zainspirowany atakiem bombowym w Manchesterze w maju 2017.

Utwór o zamachach terrorystycznych będzie reprezentował Włochy na Eurowizji 2018
foto: kadr z wideo

Festiwal piosenki Eurowizji w obiegowej opinii kojarzy się z niezobowiązującą rozrywką i błahymi piosenkami pop i dance. Jeśli kojarzy się z polityką, to głównie za sprawą finałowego głosowania, w którym do niedawna główną rolę odgrywały sympatie między narodami.

Ten obraz Eurowizji przestaje być jednak adekwatny do rzeczywistości. Obecnie doceniane są piosenki na wysokim poziomie artystycznym, jak choćby zwycięski utwór z 2017 roku, „Amar Pelos Dois” Salvadora Sobrala z Portugalii. Zgłaszane piosenki coraz częściej nie traktują już tylko o miłości i dobrej zabawie, ale bywają też zaangażowane społecznie i politycznie.

W 2018 roku Włochy na festiwalu reprezentować będzie utwór zainspirowany niedawnymi zamachami terrorystycznymi w Europie i na świecie. Ermal Meta i Fabrizio Moro napisali piosenkę „Non mi avete fatto niente” (Nic mi nie zrobiliście) po ataku bombowym na koncercie Ariany Grande w Manchesterze 22 maja 2017, w którym zginęły 22 osoby.

Tekst wspomina o innych zamachach terrorystycznych z ostatnich lat – między innymi w Kairze, Londynie i Nicei. Poruszająco wypada także teledysk z ujęciami dzieci z różnych krajów świata, miejsc ogarniętych wojną i miast, w których doszło do ataków terrorystów. W klipie pojawiają się także tłumaczenia fragmentów tekstów na różne języki

Utwór Mety i Moro zdobył główną nagrodę na festiwalu piosenki włoskiej Sanremo Music Festival, który odbywał się w dniach 6-10 lutego 2018.

Półfinały 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie odbędą się 8 i 10 maja 2018, a finał 12 maja 2018 w Altice Arenie w Lizbonie. 3 marca 2018 poznamy polskiego reprezentanta na festiwalu.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News