Utwory Charlesa Mansona w wykonaniu znanych zespołów rockowych

Maciej Koprowicz
20.11.2017 16:33
Utwory Charlesa Mansona w wykonaniu znanych zespołów rockowych Fot. ANDRE CSILLAG/EAST NEWS, Everett Collection/EAST NEWS

Jeden z najsłynniejszych zbrodniarzy wszech czasów fascynował się muzyką i sam pisał piosenki. Nagrało je później kilku bardzo znanych wykonawców.

Jeśli człowiek, który ma na sumieniu życie siedmiu osób może być ikoną popkultury, to bez wątpienia jest nią Charles Manson. Założyciel sekty, której członkowie dokonali z jego polecenia dziewięciu morderstw, w tym żony Romana Polańskiego, Sharon Tate, przez 46 lat odsiadywał wyrok dożywocia w więzieniu stanowym Kalifornii. Zmarł 19 listopada 2017 w wieku 83 lat, ale z pewnością jego czarna legenda będzie żyła nadal.

Choć wśród seryjnych morderców zdarzali się fani rocka, by wspomnieć choćby Richarda Ramireza, wielbiciela AC/DC, to żaden z nich nie był tak silnie związany ze światem muzyki, jak „Charlie”. Gdyby nie zabójstwa, które inspirował jako przywódca swojej „Rodziny” mógłby uchodzić za wzorcowego hipisa. Kochał przyrodę, interesował się filmem, modą i muzyką, oczywiście z rockiem na czele.

Jeszcze zanim Charles zdobył złą sławę mordercy, przyjaźnił się z muzykami. Do „Rodziny” należał nawet perkusista The Beach Boys, Dennis Wilson. W latach 1967-1968, czyli na rok przed morderstwami w domu Romana Polańskiego, Manson nagrał folkowy album „Lie: The Love and Terror Cult”. Ukazał się on jednak dopiero 6 marca 1970, krótko przed rozpoczęciem procesu członków „Rodziny”.

W 1971 roku Charlesa skazano na dożywocie. W więzieniu zajmował się między innymi tworzeniem muzyki. Ukazało się kilkadziesiąt jego płyt – najważniejszymi były „Live At San Quentin” (1993) i „One Mind” (2005).

Cóż, nagrania Mansona przykuwały uwagę przede wszystkim ze względu na osobę autora, a nie ich wartość muzyczną. Rockmani charakteryzują się jednak wrodzoną przekorą, więc fascynowali się postacią psychopatycznego lidera morderczego kultu. Jedni, jak Nine Inch Nails czy Marilyn Manson tworzyli utwory inspirowane Charlesem. Inni posuwali się jeszcze dalej – brali na warsztat jego kompozycje.

Posłuchajcie 5 utworów Charlesa Mansona w wykonaniu słynnych wykonawców.

The Beach Boys – „Never Learn Not To Love”

Z czym Wam kojarzą się The Beach Boys? Z surfowaniem w słonecznej Kalifornii? Bajkową psychodelią „Pet Sounds”? Może z drinkami w barze „Kokomo”? OK, ale na pewno nie z najsłynniejszym mordercą wszech czasów. A jednak. Perkusista zespołu, Dennis Wilson w 1968 zakumplował się z Mansonem i został członkiem jego „Rodziny”. Postanowił pomóc mu w karierze muzycznej – pierwszym krokiem miało być wspólne napisanie piosenki dla The Beach Boys. „Cease To Exist” trafiło w grudniu 1968 na singiel i 3 miesiące później na album „20/20”, ale mocno zmienione i pod innym tytułem. W dodatku jako kompozytora wymieniono tylko Dennisa Wilsona.

Brian Jonestown Massacre – „Arkansas Revisited”

Nie tylko The Beach Boys nie byli w pełni przekonani do kompozycji Mansona. Zespół Brian Jonestown Massacre gruntownie przerobił jego piosenkę „Arkansas” – w oryginale nieco dylanowsko brzmiąca, surowo country’owo-folkowa kompozycja nabrała psychodelicznego poloru.

The Lemonheads – „Your Home Is Where You're Happy”

Propozycja collegerockowego Lemonheads z ich albumu „Creator” z 1988 roku wypadła znacznie bliżej oryginału. Muzycy sprawiedliwie oznaczyli Mansona jako autora tekstu, zatem przysługiwały mu tantiemy. Otrzymał je jednak syn jednej z ofiar napaści na dom Romana Polańskiego, scenarzysty Wojciecha Frykowskiego.

Guns N’ Roses – „Look At Your Game, Girl”

W 1993 roku Guns N’ Roses odpoczywali kompozytorsko po gigantycznym przedsięwzięciu pod hasłem „Use Your Illusion”. Postanowili więc na albumie „The Spaghetti Incident?” nagrać lubiane przez siebie cudzesy we własnych wersjach. Wśród nich były kawałki m.in. T. Rex, The Stooges i Misfits, a ukrytym bonusem była piosenka… Charlesa Mansona, przypominająca o upodobaniu Gunsów do kontrowersji. Grupa, tym razem bez utworu Mansona na setliście, wystąpi w 2018 roku w naszym kraju. 9 lipca 2018 Axl, Slash i spółka zagrają na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Marilyn Manson – „Sick City”

Jeśli o miłośnikach kontrowersji mowa… Marilyn Manson oczywiście doskonale znał muzyczny dorobek swojego „ojca chrzestnego”. W 2000 zarejestrował akustyczną wersję jego utworu „Sick City”. Pojawiła się ona jako walentynkowy prezent dla fanów Briana Warnera na jego stronie internetowej.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.