21.06.2016 16:08

Utwory Led Zeppelin zagrane na banjo

Czas na covery z przymrużeniem oka. Posłuchajcie, jak brzmią numery brytyjskiego zespołu w nietypowej wersji.

Utwory Led Zeppelin zagrane na banjo
foto: kadr z wideo

W obozie Led Zeppelin jest ostatnio naprawdę gorąco. Muzycy właśnie walczą w sądzie ze spadkobiercami założyciela kapeli Spirit, którzy zarzucają twórcom „Stairway To Heaven” stworzenie plagiatu utworu „Taurus”.

Czy do tego doszło? To zdecyduje sąd w Los Angeles. Prawda jest jednak taka, że Led Zeppelin zarobił na tej balladzie tyle pieniędzy, że zapewne wystarczy na godne życie muzyków, choć jeśli przegrają, to ich konta bankowe mocno się skurczy.

Plagiat czy też nie, Led Zeppelin pozostanie nadal w czołówce najbardziej kultowych kapel, których kompozycje nadal będą wpływać na artystów wszelkiej maści. Nic zatem dziwnego, że kolejny twórca chwycił za instrument i odegrał fragmenty numerów tej właśnie grupy.

Postanowił jednak nieco puścić wodze fantazji i zaprezentować słynne kawałki w zupełnie innej odsłonie:

Trzeba przyznać, że „Babe I'm Gonna Leave You”, Whole Lotta Love” czy „Kashmir” nie brzmią już tak ostro i zadziornie jak w oryginalnej wersji. W sumie gitarzysta zaprezentował 11 popularnych utworów Led Zeppelin na banjo.

Wykonawcą jest Karl Golden, który ma na swoim koncie sporo coverów, jak chociażby odegranie 100 rockowych riffów na różowym ukulele czy 100 metalowych riffów zaprezentowanych na tym małym instrumencie. 

W zasadzie brzmienie banjo nasuwa skojarzenie z folkiem, sianem i muzykującymi farmerami. Zresztą taką wersję zaprezentował zespół Steve’n’Seagulls, który zagrał sielski cover „Black Dog”.

Na tym oczywiście nie koniec jeśli chodzi o dziwne covery Led Zeppelin. „Stairway To Heaven” można bowiem zagrać na 3-strunowej gitarze, zaś dziecięcy zespół Louisville Leopard Percussionists wykonał hity Led Zeppelin na ksylofonach. Warto również wspomnieć o numerach kapeli zaprezentowanych w wersji djent.

Jak oceniacie utwory Led Zeppelin wykonane na banjo?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Led Zeppelin