Utwory o Afryce, których nie nagrał Toto

Maciej Koprowicz
29.03.2018 16:55
Utwory o Afryce, których nie nagrał Toto Fot. kadr z wideo

Wszyscy znają piosenkę „Africa”, ale przecież o Czarnym Kontynencie opowiada wiele innych świetnych kawałków.

Internet potrafi czynić cuda. Za jego sprawą – i za sprawą pewnej piosenki sprzed 36 lat – miliony internautów zatęskniły za afrykańskimi deszczami.

„Africa” Toto, piosenka z albumu „Toto IV” z 1982 roku w ostatnich miesiącach przeżyła renesans popularności. Z niewyjaśnionych powodów stała się internetowym memem – doczekała się setek mniej lub bardziej poważnych coverów. „Afrikę” grały już stacje dyskietek, samochód, dziecięce pianinko, a nawet… kurczaki. Teledysk do utworu krąży po mediach społecznościowych, a młodzi ludzie rozmawiają ze sobą cytatami z piosenki. Puśćcie ten kawałek Toto na imprezie, a gwarantujemy Wam, że przy słowach „I bless the rains down in Africa” rozpęta się szaleństwo.

Steve Porcaro, klawiszowiec Toto w rozmowie z Antyradio.pl przyznał, że zaskoczył go renesans popularność „Afriki”.

Dlaczego stała się takim hitem? To bardzo dobre pytanie. Sam nie wiem. Może chodzi o lekkość tej piosenki, tej melodii? Ludzie kochają ją śpiewać razem. Podoba się wszystkim.

To po prostu dziarski kawałek o Afryce,  o białym chłopaku, który chce napisać o niej piosenkę. Jego słowa w ogóle nie są typowe. Daleko mu do standardowych piosenek o miłości. A jednak stał się przebojem.

„Africa” stała się tak wszechobecna, że można zapomnieć, iż historia muzyki zna wiele utworów o Czarnym Lądzie. Zapraszamy na muzyczną wyprawę do Afryki – przedstawiamy 20 piosenek z Czarnym Kontynentem w tle, których… nie napisał Toto!

David Bowie – „African Night Flight”

Akcja tego utworu dzieje się w Mombasie w Kenii, jednego z najbardziej „zachodnich” miast Afryki – ta nadmorska metropolia pełna jest hoteli i barów dla turystów.

Paul Simon – „Under African Skies”

Cały album „Graceland” Paula Simona z 1986 przenika afrykański duch – wokalista nagrywał płytę w Południowej Afryce z miejscowymi muzykami.

Blur – „Moroccan Peoples Revolutionary Bowls Club”

Z kolei album „Think Tank” Blur z 2003 nagrywano w Maroku, co także znalazło swoje odbicie z utworach z krążka.  

Patti Smith – „Radio Ethiopia”/„Abyssinia”

Etiopia, dawniej znana Europejczykom jako Abisynia, ludziom Zachodu kojarzy się z głodem i ubóstwem. Rzeczywiście, często nawiedzają ją susze i klęski głodu, ale bardzo krzywdzące jest postrzeganie tego kraju o wspaniałej historii tylko przez ten pryzmat.

Bob Dylan – „Mozambique”

Mozambik to duży kraj w Afryce Południowej. Z całym szacunkiem, ale w latach 70. mocno różnił się od obrazu, jaki opisał w swojej piosence późniejszy noblista. Dylanowi marzą się plaże i dziewczyny Mozambiku, ale wtedy w państwie tym szalała wojna domowa.

Rancid – „Rwanda”

Także Ruanda nie kojarzy się współcześnie najlepiej. W latach 90. w tym kraju doszło do przerażających walk plemion Hutu i Tutsi, a także do wielu aktów ludobójstwa.

Japan – „Rhodesia”

Młodszym czytelnikom tytuł tego utworu może nic nie powiedzieć – nazwę Rodezja do 1980 nosiło dzisiejsze Zimbabwe. Podobnie jak w sąsiedniej Afryce Południowej, przez wiele lat władzę sprawował tam „biały” rząd, a w kraju stosowano apartheid.

Bielizna – „R.P.A.”

Koszmar apartheidu, czyli segregacji rasowej i dyskryminacji czarnej ludności w RPA i Rodezji przerażał wielu muzyków rockowych. Także w naszym kraju – lider Bielizny, Jarek Janiszewski bardzo obrazowo oddał warunki życia czarnego mieszkańca Afryce Południowej w latach 80.

Peter Gabriel – „Biko”

Problem apartheidu był ważny także dla Petera Gabriela. Utwór ten jest hołdem dla Steve’a Biko, działacza walczącego z segregacją rasową w RPA, śmiertelnie pobitego przez policję w 1977.

Genesis – „Congo”

Utwór nawiązujący do powieści Josepha Conrada, „Jądro ciemności”. Tytułowym miejscem, gdzie panuje ciemność jest dżungla w sercu Kongo.

Guns N’ Roses – „Madagascar”

Trudno powiedzieć, co ten utwór o wolności ma wspólnego z wyspiarskim afrykańskim państwem. Ale bardzo możliwe, że Axl Rose nawiązywał do niewolnictwa, czyli koszmaru, który Afryka przeżywała przez kilka stuleci.

Madness – „Night Boat To Cairo”

Choć Egipt formalnie nie był nigdy kolonią brytyjską, to za sprawą Kanału Sueskiego, który znacznie skracał morską drogę z Europy do Indii, odgrywał we współczesnej historii Wielkiej Brytanii ogromną rolę. Utwór Madness to reminiscencja czasów, gdy po Nilu kursowały angielskie statki towarowe.

The Cure – „Fire In Cairo”

Dla Brytyjczyków Egipt po dziś dzień pozostaje synonimem czegoś egzotycznego i tajemniczego. Robertowi Smithowi namiętność kochanki skojarzyła się z płonącym ogniem Kairu.

The Bangles – „Walk Like An Egyptian”

Egipt to oczywiście także tysiąclecia wspaniałej historii. Starożytne państwo faraonów stworzyło bogatą kulturę i sztukę. Egipskie malarstwo słynęło z bardzo specyficznego sposobu przedstawiania postaci ludzkich, które na obrazach wyglądają, jakby chodziły bokiem.

Ian Gillan – „One Eye To Morocco”

Tytuł tego utworu zainspirowało… polskie powiedzonko. „Jedno oko na Maroko, drugie na Kaukaz” dotyczy co prawda osoby zezowatej, ale wokalista Ian Gillan stwierdził, że świetnie będzie pasowało do piosenki o niezdecydowaniu w życiowych wyborach.

Calexico – „Algiers”

Tytuł temu instrumentalnemu utworowi, jak i całej płycie Calexico dała stolica Algierii. Rzeczywiście, czuć w nim klimat gwarnego, śródziemnomorskiego miasta.

Kazik – „Mazzieh (African In Paris)”

Afryka słynie od lat z utalentowanych piłkarzy. Kazik opisał perypetie fikcyjnego nigeryjskiego zawodnika w Europie – Mazzieh zaliczył takie drużyny, jak NEC Nijmegen, Legia Warszawa, Tenerife Santa Cruz i Paris Saint-Germain.

Big Cyc – „Makumba”

Ale najsłynniejsza polska historia o Afrykaninie to oczywiście ten wielki przebój Big Cyca. Może nie zostałby dziś uznany za zbyt poprawny politycznie, ale jego celem nie było żartowanie z mieszkańców Czarnego Lądu – wręcz przeciwnie, zespół Skiby w humorystyczny sposób piętnował rasizm i ksenofobię.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.