29.03.2018 16:55

Utwory o Afryce, których nie nagrał Toto

Wszyscy znają piosenkę „Africa”, ale przecież o Czarnym Kontynencie opowiada wiele innych świetnych kawałków.

Utwory o Afryce, których nie nagrał Toto
foto: kadr z wideo

Internet potrafi czynić cuda. Za jego sprawą – i za sprawą pewnej piosenki sprzed 36 lat – miliony internautów zatęskniły za afrykańskimi deszczami.

„Africa” Toto, piosenka z albumu „Toto IV” z 1982 roku w ostatnich miesiącach przeżyła renesans popularności. Z niewyjaśnionych powodów stała się internetowym memem – doczekała się setek mniej lub bardziej poważnych coverów. „Afrikę” grały już stacje dyskietek, samochód, dziecięce pianinko, a nawet… kurczaki. Teledysk do utworu krąży po mediach społecznościowych, a młodzi ludzie rozmawiają ze sobą cytatami z piosenki. Puśćcie ten kawałek Toto na imprezie, a gwarantujemy Wam, że przy słowach „I bless the rains down in Africa” rozpęta się szaleństwo.

Steve Porcaro, klawiszowiec Toto w rozmowie z Antyradio.pl przyznał, że zaskoczył go renesans popularność „Afriki”.

"

Dlaczego stała się takim hitem? To bardzo dobre pytanie. Sam nie wiem. Może chodzi o lekkość tej piosenki, tej melodii? Ludzie kochają ją śpiewać razem. Podoba się wszystkim.

To po prostu dziarski kawałek o Afryce,  o białym chłopaku, który chce napisać o niej piosenkę. Jego słowa w ogóle nie są typowe. Daleko mu do standardowych piosenek o miłości. A jednak stał się przebojem. "

„Africa” stała się tak wszechobecna, że można zapomnieć, iż historia muzyki zna wiele utworów o Czarnym Lądzie. Zapraszamy na muzyczną wyprawę do Afryki – przedstawiamy 20 piosenek z Czarnym Kontynentem w tle, których… nie napisał Toto!

David Bowie – „African Night Flight”

Akcja tego utworu dzieje się w Mombasie w Kenii, jednego z najbardziej „zachodnich” miast Afryki – ta nadmorska metropolia pełna jest hoteli i barów dla turystów.

Paul Simon – „Under African Skies”

Cały album „Graceland” Paula Simona z 1986 przenika afrykański duch – wokalista nagrywał płytę w Południowej Afryce z miejscowymi muzykami.

Blur – „Moroccan Peoples Revolutionary Bowls Club”

Z kolei album „Think Tank” Blur z 2003 nagrywano w Maroku, co także znalazło swoje odbicie z utworach z krążka.  

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Toto