18.05.2019 13:18

Vader nie zagra w Chojnicach, ponieważ interweniował "parafialny oddział akcji katolickiej"

Vader miał być gwiazdą odbywającej się w Chojnicach imprezy InterTony Festiwal 2019. Koncert został jednak odwołany, ponieważ zainterweniował, jak to określił sam zespół, "parafialny oddział akcji katolickiej". 

Vader
foto: Romana Makówka/ Antyradio.pl

Na niecały miesiąc przed rozpoczęciem imprezy InterTony Festiwal 2019 organizatorzy poinformowali o tym, że koncert zostanie odwołany. Główną gwiazdą wieczoru miał być zespół Vader. Jednak jak się okazało, ich muzyka oraz teksty "w ocenie burmistrza mogą nawoływać do nienawiści i przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne". Zespół podzielił się informacją na swoich mediach społecznościowych, a całą sytuację porównał do "czasów stalinowskich".

Vader nie zagra koncertu, bo odwołał go "parafialny oddział akcji katolickiej"

Vader napisał, że nie może uwierzyć w to, co się stało. Zespół jest niezadowolony z całej sytuacji i w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku możemy przeczytać, że:

"

Kościół w Polsce po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób postrzega wolność i widzi grzech wszędzie, tylko nie w swoich własnych murach. "

Grupa pochwaliła organizatorów za asertywność podczas przygotowań do festiwalu, dziękując im za lojalność i odwagę obywatelską w obliczu oporu ze strony urzędu miasta. Vader zacytował również oficjalne stanowisko organizatorów, którzy w informacji skierowanej do zespołu napisali:

"

Burmistrz wystosował prośbę do Centrum Kultury (nasz główny partner) o zerwanie umowy z zespołem Vader. W ocenie burmistrza mogą nawoływać do nienawiści i przemocy fizycznej, obrażają też uczucia religijne. Centrum Kultury musi teraz wypowiedzieć umowę Vaderowi, czyli nie mamy headlinera. Jest to dla nas równoznaczne z odwołaniem imprezy. "

Grupa zaprosiła również mieszkańców Chojnic na koncert pod koniec sierpnia do pobliskiego Szczecinka. Poniżej znajdziecie pełne oświadczenie przygotowane przez zespół Vader związane z ich odwołanym koncertem w Chojnicach na InterTony Festiwal 2019:

Problemy z koncertami metalowymi w Polsce

Dla Vadera nie jest to pierwsza skomplikowana sytuacja z organizacją koncertu w 2019 roku. Niedawno opisywaliśmy przypadek Festiwalu Uwolnić Muzykę 2019,kiedy okazało się, że współorganizatorzy postanowili zaingerować w line-up wydarzenia. Podobne zdarzenia przytrafiły się również innym zespołom - z powodu nacisków polityków odwołano koncert grupy Marduk w Rzeszowie, natomiast rockowy zespół Cree nie mógł zagrać w Raniżowie, bo radni gminy nie chcieli, by w ich miejscowości występowały rockowe zespoły. 

Tagi: Rock News Vader