01.02.2017 09:13

Varg Vikernes o 10 filmach, które zainspirowały Burzum

Lider Burzum zdradził tym razem, jakie obrazy miały wpływ na jego twórczość. Wybór miejscami może być dość niespodziewany...

Varg Vikernes o 10 filmach, które zainspirowały Burzum
foto: kadr z wideo + materiały prasowe

Varg Vikernes to jeden z tych muzyków, którzy doskonale odnaleźli się w erze internetu. Na łamach kanału na YouTubie opowiadał już m.in. o swojej krwawej przeszłości, warunkach w norweskich więzieniach i paralelach między tolkienowskim Śródziemiem a najnowszą polityką zagraniczną. Zdradzał też listę gier RPG, które ukształtowały twórczość Burzum.

Tym razem Norweg pochwalił się swoimi ulubionymi filmami, które miały wpływ na jego solowy projekt. Trzeba przyznać, że o ile doskonale znamy już fascynację muzyka tematyką fantasy - Varg stworzył nawet własny system RPG - tak niektóre z jego wyborów mogą okazać się dość niespodziewane.

Nie ma z pewnością nic dziwnego w tym, że w zestawieniu tym znalazł się „Władca pierścieni” - i to dwa razy. Co ciekawe, Vikernes wyżej od aktorskiej wersji Petera Jacksona stawia... animowaną adaptację z 1978 roku.

"

Oprócz trenowania karate i uczęszczania na zajęcia klubu strzeleckiego, niemal cały wolny czas spędzałem na graniu w gry RPG. Zrywałem się też ze szkoły, by poświęcać się przygodom. I wtedy jeden koleś zdradził mi, że istnieje film „Władca pierścieni”... Wow. Nie był wspaniały, ale wciąż... wow. "

Inna kultowa saga, którą wymienił Varg, to „Gwiezdne wojny”. Podobnie jak wielu z nas, muzyk katował klasyczną trylogię jeszcze na kasetach VHS, a najbardziej ceni sobie pierwszą (czwartą) część sagi, czyli „Nową nadzieję”. To jednak jedyna pozycja science fiction na jego liście. Vikernes zdecydowanie woli fantasy, takie jak... „Conan Barbarzyńca”.

"

To naprawdę zły film, ale za dzieciaka bardzo mi się podobał. Mocno identyfikowałem się z konfliktem „jeden przeciwko wielu”, który był centralnym punktem tej historii. Ze mną też zawsze tak było, nawet już wtedy. "

Kolejny punkt, którego można się było spodziewać na liście lidera Burzum, to filmy wojenne - tu reprezentowane przez „Działa Navarony”. To ten obraz uświadomił Vargowi, że hollywoodzkie podejście do tematyki wojennej jest nie zawsze wiarygodne, a historię piszą zwycięzcy. Pierwsze miejsce jego rankingu to jednak pozycja dość niespodziewana: „Stalker” Andrieja Tarkowskiego.

"

Zobaczyłem go pierwszy raz w norweskiej telewizji, kiedy go puszczali. Albo tak to po prostu zapamiętałem. W tamtym czasie nie zrozumiałem z niego zbyt wiele, ale byłem nim zafascynowany i głęboko mnie poruszył. "

Pełna lista Varga Vikernesa prezentuje się następująco:

  1. Stalker (1979)
  2. Czerwony świt (1984)
  3. Władca Pierścieni (1978)
  4. Idź i patrz (1985)
  5. Wojownicy (1979)
  6. Martwe zło (1981)
  7. Działa Navarony (1961)
  8. Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja (1977)
  9. Conan Barbarzyńca (1982)
  10. Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (2001)

Obejrzyjcie pełną wypowiedź lidera Burzum:

Który film na liście muzyka najbardziej Was zdziwił?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Varg Vikernes