24.01.2017 09:50

Varg Vikernes o 10 grach RPG, które ukształtowały Burzum

Lider Burzum opowiedział o 10 grach role playing, które inspirowały twórczość jego solowego projektu. Jakie to tytuły?

Varg Vikernes o 10 grach RPG, które ukształtowały Burzum
foto: kadr z wideo + Bóg Pejnta

A jednak, Varg Vikernes potrafi poruszać luźniejsze tematy niż swoja krwawa przeszłość, warunki w norweskich więzieniach i paralele między tolkienowskim Śródziemiem a najnowszą polityką zagraniczną. Tym razem na swoim oficjalnym kanale na YouTubie opowiedział o iście nerdowskiej rozrywce w postaci gier RPG.

Nie chodzi tu jednak o Baldur's Gate'a, Skyrima czy inne tytuły, które znamy z komputerów i konsol. Muzyk - jak na zapalonego entuzjastę fantasy przystało - poświęcił swoje nagranie papierowym grom role playing, które dopiero inspirowały swoich wirtualnych następców.

Jeśli myśleliście, że muzykę Burzum inspirował jedynie pobyt w więzieniu, morderstwa i palenie kościołów, okazuje się, że stały za nią również bardziej rozrywkowe elementy. Jak przyznaje sam Varg, rola gier RPG w kształtowaniu jego procesu twórczego jest nie do przecenienia.

"

Gry RPG wpływały na Burzum w co najmniej takim samym stopniu jak muzyka. Nie tylko miały one wpływ na nastrój, teksty i tematykę w nich poruszaną, lecz także pomogły mi ukształtować mojego własnego erpega. Doświadczenie wyniesione z gier, w które grałem, pomogło mi stworzyć mój idealny tytuł. "

Na liście muzyka znalazły się m.in. takie tytuły jak szpiegowski Top Secret, uniwersalny system GURPS, który zaznajomił go z gatunkami, po jakie sam z siebie by nie sięgnął, czy legendarny RuneQuest studia Chaosium. Co do tego ostatniego Varg ma mieszane uczucia.

"

To był pierwszy system RPG, który rzeczywiście miał sens. Uwielbialiśmy go na poziomie intelektualnym, ale nienawidziliśmy na poziomie emocjonalnym. Nie dawał wcale tyle radości. "

Zupełnie na odwrót Vikernes miał z jednym z najbardziej znanych erpegów w historii, Dungeons & Dragons. Mnóstwo czasu poświęcił też Warhammer Fantasy Roleplay. Pierwsza trójka na liście muzyka to wojenny Twilight 2000, Rolemaster i oczywiście Middle-Earth Role Playing osadzony w ulubionym przez lidera Burzum świecie J.R.R. Tolkiena.

Jeśli zaciekawił Was autorski system Varga Vikernesa, polecamy odwiedzić jego oficjalną stronę: myfarog.org.

Wideo z pełną listą gier RPG, które wpłynęły na muzykę Burzum, znajdziecie zaś poniżej:

A jaki jest Wasz ulubiony system RPG?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Burzum Varg Vikernes