Varg Vikernes zakończył działalność Burzum: Wydostałem się z tego śmierdzącego bagna

Maciej Koprowicz
04.06.2018 15:32
Varg Vikernes zakończył działalność Burzum: Wydostałem się z tego śmierdzącego bagna Fot. kadr z wideo

Twórca najbardziej wpływowego projektu w dziejach black metalu na dobre zakończył ten rozdział w swoim burzliwym życiu.

Najsłynniejszy blackmetalowy zespół na świecie, Burzum, kończy swoją działalność. Zespół to zresztą niewłaściwe słowo – jego jedyną siłą twórczą przez cały okres istnienia był norweski wokalista i instrumentalista, Varg Vikernes.

W 1993 roku muzyk został skazany na 21 lat więzienia za zamordowanie gitarzysty Mayhem, Euronymousa. Kontynuował jednak działalność Burzum w więzieniu. Varg powrócił również do projektu w 2009 roku, gdy warunkowo wyszedł z więzienia. Po kilku latach postanowił jednak zakończyć na dobre działalność Burzum.

Swój komentarz na temat przyszłości projektu Vikernes zawarł w filmiku, zamieszczonym na jego kanale youtube’owym ThuleanPerspective:

Burzum to projekt muzyczny. Niektórym się podoba, niektórym nie. OK. Ale dla mnie Burzum jest moją bolesną przeszłością w śmierdzącym bagnie. Zajęło mi wiele lat, by się z niego wydostać. A kiedy mi się to wreszcie udało, po prostu skończyłem w nowym bagnie.

Burzum nigdy nie był moim życiowym wyborem. Nigdy nie chciałem zostać muzykiem. To było coś, co robiłem, czekając na coś, co nigdy nie nadeszło – i co nigdy nie mogło nadejść.

Zostawiłem wszystkie śmierdzące bagna, poszedłem naprzód.

Bye bye, Burzum. Widzę, jak wstaje słońce i rozświetla wszelkie mroki tego świata.

Burzum

Burzum to nazwa znana każdemu fanowi black metalu. To bez wątpienia najsłynniejszy muzyczny projekt tego gatunku, choć rozsławiły go w równym stopniu jego albumy, jak i - delikatnie rzecz ujmując - kontrowersje pozamuzyczne.

Początkowo Burzum działał w latach 1991-1999. W tym czasie nagrał 6 albumów studyjnych. Kilka z nich uznawanych jest za absolutną klasykę metalu, by wymienić chociażby „Det som en gang var” z 1993, rok późniejszy „Hvis lyset tar oss” z 1994 i „Filosofem” z 1996. Dwa albumy, „Dauði Baldrs” i „Hliðskjálf” Varg nagrał w więzieniu.

W 2009 Vikernes reaktywował Burzum i do dyskografii dołożył 6 kolejnych krążków. Dyskografię projektu zamknie na dobre album „The Ways Of Yore” z 2014.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.