19.01.2016 15:27

Votum pokazał „Satelitę”

Warszawski zespół progrockowy zaprezentował pierwszy teledysk z nadchodzącej płyty „Ktonik”. Zobacz, co nam o nim opowiedział.

Votum pokazał „Satelitę”
foto: kadr z wideo

Votum przygotowuje się do wydania czwartego albumu studyjnego. Krążek zatytułowany „Ktonik” ukaże się 26 lutego 2016 roku nakładem szwedzkiej wytwórni Inner Wound Recordings. To pierwszy materiał zarejestrowany z nowym wokalistą Bartoszem Sobierajem, który zastąpił Macieja Kosińskiego. Do składu dołączył też gitarzysta Piotr Lniany.

„Ktonik” zapowiadany jest jako najmroczniejszy i najcięższy album w dorobku grupy. Nad jego miksem czuwał David Castillo z Ghost Ward Studio, który ma na swoim koncie współpracę m.in. z grupami Katatonia, Opeth i Eluveitie. Masteringiem w Fascination Street Studios zajął się Tony Lindgren znany z pracy u boku Paradise Lost, Kreatora czy Katatonii.

Krążek promuje pierwszy z dziewięciu wypełniających go utworów, do którego zrealizowano efektowny teledysk. Specjalnie dla serwisu Antyradio.pl gitarzysta Adam Kaczmarek opowiedział o jego realizacji.

"

Przy najnowszym teledysku zdecydowaliśmy, że najwyższy czas oddać się w profesjonalne ręce. Ponieważ całą energię poświęciliśmy na najwyższą jakość produkcji płyty, decydując się na miks i mastering w Szwecji u ludzi na co dzień współpracujących z Opethem, Katatonią, Paradise Lost i wieloma innymi znakomitymi zespołami, oczywiste było dla nas to, że jakość obrazu musi iść w parze z tym, co zarejestrowaliśmy na albumie. "

Klip powstał dzięki połączeniu sił z ekipą Pascal Production, z której muzycy są bardzo zadowoleni. Współpraca z Michałem Pawliszewskim i Krzysztofem Łabazem była dla nich na tyle udana, że pragną ją kontynuować w przyszłości. Zdjęcia powstawały na Dolnym Śląsku w kamieniołomie w pobliżu Lądka Zdroju.

"

Dzięki uprzejmości świetnych ludzi z Jaskini Radochowskiej udało się nam skręcić kilka podziemnych ujęć, co było zdecydowanie fajną przygodą. Zajechaliśmy późnym wieczorem, przemarznięci po plenerze, więc zaczęliśmy od krótkiego ogniska pośrodku niczego przy wejściu do jaskini. Potem był cały proces wnoszenia sprzętu przez wąskie przesmyki - w jaskini jest tylko jedno miejsce, gdzie tak naprawdę można było się wyprostować. Było naprawdę klimatycznie. Ujęcia pod kątem postprodukcji powstały już w studio we Wrocławiu. "

Jak powiedział nam muzyk, skupienie na naturze i podziemnym klimacie teledysku odnosi się do tytułu albumu, który w starogreckim oznacza właśnie podziemie. Gitarzysta dopatruje się w jego ujęciach też głębszej symboliki nawiązującej do historii zespołu i jej momentu przełomowego.

Klip do „Satellite” obejrzycie poniżej:

Oto pozostałe kompozycje, które znajdą się na płycie:

Tracklista:

  1. Satellite
  2. Greed
  3. Spiral
  4. Blackened Tree
  5. Simulacra
  6. Prometheus
  7. Horizontal
  8. Vertical
  9. Last Word

Tak będzie wyglądała zaprojektowana przez Kubę Sokólskiego okładka „Ktonik”:

votum_ktonik

Votum ma na koncie koncerty u boku takich zespołów jak Opeth, Anathema, Katatonia czy Korn. Grupa wyruszy w lutym we wspólną europejską trasę z włoskim Kingcrow. W ramach tournée zespoły zagrają 26 lutego 2016 roku w warszawskim klubie Progresja Music Zone.

Jak Wam się podoba nowy klip Votum?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Votum