16.02.2016 16:01

Votum pokazał klip do utworu „Spiral”

Progrockowcy z Warszawy udostępnili lyric video do utworu „Spiral”. Sprawdźcie, co nam o nim opowiedzieli.

Votum pokazał klip do utworu „Spiral”
foto: kadr z wideo

Kawałek jest drugim - po „Satellite” - numerem promującym czwarty album zespołu, „Ktonik”. Płyta będzie miała premierę 26 lutego 2016 roku w barwach szwedzkiej wytwórni Inner Wound Recordings. Będzie to pierwszy krążek z udziałem nowego wokalisty, Bartosza Sobieraja, który zastąpił na tym stanowisku Macieja Kosińskiego.

„Spiral” oddaje kierunek, w którym Votum podążył na swoim najnowszym albumie. „Ktonik” został zmiksowany przez Davida Castillo z Ghost Ward Studio, który czuwał wcześniej nad brzmieniem płyt Katatonii czy Opeth. Twórczość tych zespołów jest pewnym drogowskazem odnośnie tego, czego możemy oczekiwać po czwartym krążku zespołu.

Nie bez powodu w utworze wykorzystano sampel z wypowiedzią Alberta Hoffmana, odkrywcy LSD. O szczegółach specjalnie dla serwisu Antyradio.pl opowiedział nowy wokalista grupy, Bartosz Sobieraj.

"

W „Spiral” chodziło nam o to, aby wiodącą warstwę stanowiła sekcja rytmiczna, która miała od początku swoistego kopa - transowość i dynamikę. Od tego też zaczęliśmy tworzyć ten utwór. Gitary natomiast miały dowalić ciężko i nisko, co szczególnie słychać na końcu. Dorzuciłem tam psychodeliczne wokale, klawisze dały świetny ambient i „Spiral” w dość szybkim tempie został ukończony. "

Utworowi towarzyszy lyric video, nie oznacza to jednak wcale, że Votum poszedł na łatwiznę i po prostu zaprezentował słowa utworu. W teledysku przedstawiono efektowne wizualizacje, które korespondują z treścią i brzmieniem kawałka.

"

„Spiral” to groove, psychodela, trans i ciężar. I właśnie to chcieliśmy oddać w lyric video do niego. Przelewające się substancje, łączące się cząstki to odwołanie do tekstu utworu, który traktuje o wychodzeniu ze spirali podległości innym osobom, mediom czy religii. Ciężko się z niej wykręcić, co reprezentuje wciąż powielane łączenie i rozłączanie się cząstek w klipie. Ponieważ numer jest dynamiczny i mocno rytmiczny chcieliśmy, aby lyric video także to oddawało. "

Klip obejrzycie poniżej:

26 lutego 2016 roku to nie tylko premiera płyty „Ktonik”, lecz także początek europejskiej trasy Votum z włoskim Kingcrow. Tournée zainauguruje występ w warszawskim klubie Progresja Music Zone. Na łamach serwisu Antyradio.pl będziecie mieli wkrótce możliwość zdobycia wejściówek na ten koncert!

Krążek „Ktonik” wypełni 9 kompozycji. Oto ich lista oraz okładka wydawnictwa:

Setlista:

  1. Satellite
  2. Greed
  3. Spiral
  4. Blackened Tree
  5. Simulacra
  6. Prometheus
  7. Horizontal
  8. Vertical
  9. Last Word
votum_ktonik

Jak Wam się podoba „Spiral”?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Votum