21.01.2020 12:20

W Nowym Jorku powstaje pierwsze na świecie muzeum hip-hopu

Bronx od lat jest uznawany za jedną z kolebek hip-hopu. Z tego powodu nie ma lepszego miejsca na pierwsze oficjalne muzeum hip-hopu. To zostanie otwarte w 2023 roku.

W Nowym Jorku powstaje pierwsze na świecie muzeum hip-hopu
foto: materiały prasowe/Warner

Niedawno gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo postanowił przekazać około 4 milionów dolarów na stworzenie Universal Hip-Hop Museum, którego otwarcie zaplanowano na 2023 roku. Jak podaje CNN, zarządcami muzeum mają być Rocky Bucano, raper Kurtis Blow oraz DJ Grand Wizzard Theodore, a sama placówka ma być dedykowana zachowaniu i celebracji kultury oraz historii rapu i jego odnóg.

Na Bronksie powstaje muzeum hip-hopu

Bucano, który urodził i wychował się na Bronksie, w młodości był DJ-em, a później poznał środowisko muzyczne od strony producenta i biznesmena. Szef muzeum wypowiedział się na temat projektu w rozmowie z CNN:

"

Wiedzieliśmy, że to było ważne, bo to na Bronksie urodził się hip-hop. To jest szalone, że rap, który ma tak ogromny wpływ na kulturę, reklamy i politykę, nie ma własnego domu. "

Rock and Roll Hall of Fame
Rock and Roll Hall of Fame
Przeczytaj także Judas Priest przegrał z Whitney Houston. Oto artyści, którzy wejdą do Rock and Roll Hall of Fame 2020

Samo muzeum określił natomiast "ambitnym i pokręconym marzeniem". Wśród osób blisko współpracujących z Bucano i ekipą są raperzy Ice-T, LL Cool J oraz Nas. Umiejscowienie go na Bronksie jest szczególnie ważne dla szefów projektu:

"

Hip-hop miał wpływ na każdy aspekt współczesnego społeczeństwa i ważne jest, by środowisko wiedziało, że został stworzony przez osoby, które wyglądały tak jak one. "

uhhm

W planach jest współpraca z Microsoftem i Massachusetts Institute of Technology (MIT), która ma zapewnić bardziej interaktywną formę muzeum. Wśród innowacyjnych rozwiązań zastosowanych w UHHM ma się pojawić m.in. sztuczna inteligencja. Tak jak wspomnieliśmy, instytucja planowo wystartuje w 2023 roku, a jej koszt oscyluje w granicach 80 milionów dolarów.

Notorious B.I.G. i Tupac na jednym zdjęciu z Kurtem Cobainem?
Notorious B.I.G. i Tupac na jednym zdjęciu z Kurtem Cobainem?
Przeczytaj także Notorious B.I.G. i Tupac na jednym zdjęciu z Kurtem Cobainem?
Tagi: Rock News