04.02.2016 16:50

W Warszawie pojawi się mural poświęcony Davidowi Bowiemu?

W stolicy ma pojawić się graffiti jako hołd niedawno zmarłemu artyście. Jak wygląda realizacja tego planu?

W Warszawie pojawi się mural poświęcony Davidowi Bowiemu?
foto: Nils Jorgensen / REX / Shutterstock / EAST NEWS

W momencie, gdy świat obiegła informacja o śmierci Davida Bowiego, nikt nie mógł w to uwierzyć, a muzycy wyrazili swój żal spowodowany tą stratą. Wielu fanów zaangażowało się w różne akcje, by oddać cześć swojemu bohaterowi. W Londynie w pobliżu domu towarowego Morleys, powstał mural, który przedstawia Ziggy'ego Stardusta - jedno z jego licznych artystycznych obliczy. Ta akcja zainspirowała mieszkańców Warszawy, by również zorganizować miejsce, w którym mogliby spotykać się fani twórczości Bowiego.

Stowarzyszenie Stacja Muranów postanowiło stworzyć mural w pobliżu miejsca, gdzie w kwietniu 1976 roku Bowie w czasie postoju pociągu wysiadł na Dworzec Gdański. Wybrał się on wówczas do księgarni na Plac Wilsona, gdzie kupił album zespołu Śląsk, który zainspirował go do stworzenia utworu „Warszawa” z płyty „Low”.

Stacja Muranów informowała o postępach w załatwianiu wszelkich formalności oraz o poszukiwaniu odpowiedniego miejsca za pośrednictwem Facebooka, gdzie utworzono specjalne wydarzenie. Stowarzyszenie jest po spotkaniu z ZGM w dzielnicy Żoliborz i otrzymało wstępną zgodę na stworzenie muralu. Graffiti ma powstać na ulicy Marii Kazimiery 1.

foto: facebook.com/stacjamuranow

Jeśli wszystkie formalności zostaną dopięte, obiekt pojawi się już w kwietniu 2016 roku. Łukasz Prokop, wiceprezes Stacji Muranów zdradził, że jest to duży krok do przodu, ale przed stowarzyszeniem jeszcze sporo pracy:

"

Chcemy zorganizować dwuetapowy konkurs, by wyłonić projektanta oraz wykonawców. W lutym 2016 jury składające się z ekspertów wybierze 3 projekty, zaś w marcu odbędzie się głosowanie za pośrednictwem strony internetowej, w którym zostanie wyłoniony zwycięzca. W tym też miesiącu zamierzamy ruszyć z akcją crowdfundingową. Trudno dokładnie powiedzieć, ile będzie kosztować taka inwestycja. Ściana, na której pojawi się graffiti jest wysoka, więc potrzebny będzie odpowiedni podnośnik, co również generuje koszta. Nie znana jest też technika wykonania tego muralu, więc trudno dokładnie wycenić to przedsięwzięcie. "

Stowarzyszenie jest zaskoczone odzewem zarówno ze strony fanów, jak również sponsorów, dlatego też chce rozwinąć ten pomysł:

"

Zdołaliśmy pozyskać już trzech sponsorów. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, więc chcielibyśmy zorganizować drugą zbiórkę na neon, który wstępnie miałby pojawić się w okolicach Dworca Gdańskiego. Crowdfunding ma dwie rzeczy na celu - oprócz oczywiście pozyskania funduszy, chcemy umożliwić fanom zaangażowanie w projekt. "

Stacja Muranów planuje również w dzień odsłonięcia muralu zorganizować większą imprezę, ale na razie stowarzyszenie omawia szczegóły z miastem odnośnie organizacji tego wydarzenia. Czas pokaże, jak potoczą się dalsze losy tej akcji.

Nie jest to jedyna tak oryginalna akcja fanów Ziggy'ego, bowiem stworzono petycje do Boga, by oddał Davida Bowiego. Przykładem może być również kanadyjski chór składający się z 500 osób, który zaśpiewał „Space Oddity”.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News David Bowie