05.04.2019 12:25

W jaki sposób grać na gitarze, żeby brzmieć jak Kurt Cobain? Mamy kilka rad

Kurt Cobain osiągał swoje charakterystyczne brzmienie gitary między innymi dzięki sprzętowi z drugiej ręki. O czym jeszcze trzeba pamiętać, aby grać jak lider Nirvany?

Kurt Cobain
foto: EAST NEWS

5 kwietnia 2019 roku mija 25 lat od śmierci założyciela i wokalisty grupy Nirvana, Kurta Cobaina. Muzyk uzależniony od heroiny popełnił samobójstwo w 1994 roku w swoim domu w USA, gdzie strzelił sobie w głowę. Chociaż istnieje wiele teorii spiskowych na temat śmierci muzyka, oficjalnie podaje się, że mężczyzna sam odebrał sobie życie. Podczas 5 lat jego kariery w Nirvanie, artystom udało się zrewolucjonizować oblicze muzyki rockowej i wydać jeden z najważniejszych albumów w historii gatunku - krążek "Nevermind". Cobain został sklasyfikowany na 12. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów według magazynu "Rolling Stone", a styl jego gry po jego śmierci próbowało naśladować wielu muzyków. 

Kurt Cobain
Kurt Cobain
Przeczytaj także Ile Nirvana dostała za "Nevermind"? Odkryto wcześniej nieznany wywiad Cobaina

Jak grać na gitarze, żeby brzmieć jak Kurt Cobain?

Amit Sharma z "Kerrang!" dokonał analizy brzmienia Kurta Cobaina i opublikował kilka rad dla gitarzystów, którzy chcieliby osiągnąć podobne brzmienie do lidera Nirvany. Oto jego rady.

1. Graj na pustych strunach

Kurt Cobain był mistrzem wykorzystywania w odpowiednich miejscach otwartych strun. Upiększał w ten sposób akordy i nadawał im punkowy charakter. To właśnie za ich sprawą brzmiał często surowo, a nawet kakofonicznie czy niechlujnie. Technikę słychać szczególnie na wczesnych nagraniach Nirvany.

2. Eksperymentuj ze skalą chromatyczną

Chociaż Kurtowi daleko było do gitarzysty jazzowego, niektóre z jego riffów zawierały nuty chromatyczne, które wykraczały poza standardy utworów, jakie grał. Cobain nie zwracał na to uwagi, podążał za swoją intuicją i możliwe, że nie miał pojęcia o technice, którą wykorzystał.

Dave Grohl
Dave Grohl
Przeczytaj także Dave Grohl porównał popową wokalistkę do Nirvany

3. Pisz chwytliwe i proste motywy przewodnie utworów

Solówki w utworach takich jak "Smells Like Teen Spirit" czy "Heast-Shaped Box" były minimalistyczne, a nawet bardzo proste. Jednak oddawały doskonale nastrój piosenek, zwiększały jej intensywność odbioru i były niezwykle gustownie skomponowane. Nieważne czy to przemyślane chwyty, czy też nie, nadały one duszę i charakter utworom. Każda bardziej zaawansowana technicznie melodia głównej gitary brzmiałaby tutaj głupio i kłóciłaby się z emocjonalną niewinnością Nirvany.

4. Kup efekt gitarowy chorus

Delikatne brzmienie, które słychać w partii gitar podczas zwrotek "Smells Like Teen Spirit" i "Come As You Are" uzyskano dzięki cenionemu efektowi Electro-Harmonix Small Clone. Sprzęt pozwala wygładzić jakość w miejscach, gdzie słyszymy więcej niż jeden instrument.

5. Inwestuj w przestery

Dzięki tym efektom gitarowym Nirvana osiągała na koncertach piekielny hałas. Sprzęt wzmacniał ich brzmienie i pozwalał osiągać niekończące się zniekształcenia, sprzężenia i improwizacje. Ulubione pedały Kurta to Boss DS1 i DS2. Cobain używał też ProCo Rat, Territorial Pissings i Electro-Harmonix Big Muff, aby wzmocnić chociażby granie refrenów w utworach takich jak "Lithium".

Zobacz też: >> 10 najlepszych występów Nirvany <<

Joanna Chojnacka
Tagi: Duperele Kurt Cobain