22.05.2015 17:16

W mieszkaniu Iana Curtisa powstanie muzeum

Mieszkanie, w którym muzyk mieszkał i popełnił samobójstwo, zostało kupione za 115 tys. funtów. Nabył je fan Joy Division o imieniu Hadar Goldman.

W mieszkaniu Iana Curtisa powstanie muzeum
foto: Daniel Case / CC-BY-SA-3.0

Gdy szczęśliwy nabywca dowiedział się, że mieszkanie Iana Curtisa przy 77 Barton Street w Macclesfield jest na sprzedaż, okazało się, że ktoś zdążył się na nie zdecydować wcześniej. Goldman wykazał jednak determinację i odkupił lokal od ówczesnego posiadacza. Musiał mu zapłacić 75 tys. funtów rekompensaty.

Co stanie się miejscem, w którym żył muzyk? Jego nowy nabywca planuje stworzyć w nim muzeum zespołu Curtisa. Goldman chce w ten sposób oddać mu hołd i podtrzymać pamięć o grupie.

"

Joy Division zostawił po sobie legendę, która wpłynęła na wiele współczesnych kapel. Ta legenda zasługuje na to, by stać się częścią XXI wieku. Chcę włączyć fanklub w powstawanie muzeum. Ma ono połączyć fanów, miłośników muzyki, przyjaciół i rodzinę. "

Jeden z byłych członków zespołu Curtisa, Peter Hook, wyraził swoje poparcie dla pomysłu upamiętnienia miejsca w ten sposób.

"

Uważam, że to wspaniały komplement, kiedy ktoś chce poświęcić muzeum zespołowi, który wniósł coś do muzyki. To, że legenda Iana inspiruje ludzi na całym świecie, może być czymś dobrym. "

Jego kolega z Joy Division, Bernard Sumner, jest mniej entuzjastyczny wobec tego pomysłu. Powiedział, że jest to wystawianie pomnika samobójstwu.

18 maja 1980 roku w swoim domu powiesił się Ian Curtis.

Chcielibyście odwiedzić muzeum Joy Division?

Marcin Krzysztof Wodynski
Tagi: Duperele Ian Curtis