31.08.2016 10:27

WOŚP pomoże w śledztwie w sprawie Przystanku Woodstock

Fundacja jest zdziwiona sprawą w sądzie i zamierza wesprzeć Jurka Owsiaka w tej bitwie.

WOŚP pomoże w śledztwie w sprawie Przystanku Woodstock
foto: Krystian Trela / Reporter / East News

W 2016 roku organizatorzy festiwalu mogą osiwieć, bo co rusz pojawiają się jakieś komplikacje związane z imprezą. Jeszcze miesiąc przed rozpoczęciem 22. Przystanku Woodstock Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak, postanowił nadać wydarzeniu status imprezy o podwyższonym ryzyku.

Początkowo organizatorzy nic o tym nie wiedzieli, jednak w końcu Jurek Owsiak w specjalnym oświadczeniu przyznał, że festiwal rzeczywiście po części będzie imprezą o podwyższonym ryzyku, co spowodowało, że zwiększono liczbę ochrony, wolontariuszy czy monitoringu.

Policyjny raport wykazał jednak, że impreza odbyła się bez większych ekscesów i jak na tego typu spory festiwal policja zarejestrowała 169 przestępstw. Wydawać by się mogło, że na tym koniec jeśli chodzi o problemy organizatorów. Jednak tuż po zakończeniu imprezy, dokładnie 16 sierpnia 2016 Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim wszczęła śledztwo przeciwko organizatorom. Zarzuca się im zaniżenie liczby uczestników w latach 2011-2015.

Co więcej również burmistrz Kostrzyna zostanie sprawdzony w kwestii tego, czy dopełnił obowiązków i przeprowadził kontrole zgodności sposobu organizacji festiwalu z wydanymi pozwoleniami. Sprawa została wszczęta na wniosek blogera Piotra Wielguckiego.

Całą tą sytuacją zaskoczona jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która deklaruje chęć pomocy. Rzecznik fundacji uważa, że impreza zawsze była organizowana zgodnie z prawem i wyjaśnienie zaistniałej sytuacji jest niezwykle proste, bo dokumenty przedstawiają realne liczby.

Również Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą, jest podobnego zdania i twierdzi, że poszczególne edycje imprezy były szczegółowe kontrolowane, zaś NIK w 2012 roku wykazał, że nie doszło do żadnych naruszeń prawa.

Tymczasem Jurek Owsiak na swoim profilu na Facebooku opublikował wpisy, które dotyczą poszczególnych edycji imprezy ukazując, jak niesamowitym wydarzeniem jest Przystanek Woodstock, który na stałe wpisał się w krajobraz letnich festiwali muzycznych w Polsce.

Liczymy na to, że sprawa zostanie wyjaśniona i organizatorzy nie napotkają żadnych trudności przy kolejnej edycji imprezy. 23. Przystanek Woodstock odbędzie się 3 - 5 sierpnia 2017 roku i zapewne znowu zbierze tłumy fanów dobrego grania.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Przystanek Woodstock - Pol and Rock Festival