16.06.2017 16:26

Wdowa po Dio: To obrzydliwe, że Gene Simmons chce opatentować „diabelskie rogi”

Muzyk Kiss chce sobie przywłaszczyć prawo do znanego w kręgach metalowo-rockowych znaku. Nic dziwnego, że Wendy Dio poczuła się oburzona.

Wdowa po Dio: To obrzydliwe, że Gene Simmons chce opatentować „diabelskie rogi”
foto: 0070067 / Reporter / East News; Photoshot / Reporter / East News

Ten znak kojarzy się fanom metalu z Ronniem Jamesem Dio... jednak muzyk Kiss postanowił złożyć aplikację w urzędzie patentów i znaków handlowych w USA w kwestii właśnie tego gestu.

Gene Simmons twierdzi, że znak został pierwszy raz użyty w reklamie 14 listopada 1974 roku, promującej trasę koncertową Kiss zatytułowaną Hotter Than Hell. W swojej deklaracji napisał, że żadna inna osoba, firma czy korporacja lub stowarzyszenie nie ma prawa używać znaku w takiej samej lub podobnej formie.

Większość fanów muzyki potępiło Simmonsa za stworzenie petycji odnośnie znaku handlowego, twierdząc że symbol jest mocno rozpowszechniony i może być różnie interpretowany przez różne osoby.

Głos w tej sprawie zabrała Wendy Dio. Wdowa po zmarłym Ronnie James'ie Dio, któremu przypisuje się popularyzację symbolu, tak skomentowała postępowanie Simmonsa:

"

Próbując zbijać pieniądze na czymś takim jest obrzydliwe. Symbol należy do wszystkich i nie jest niczyją własnością. To domena publiczna, która nie powinna być zastrzegana jako znak handlowy. Szczerze mówiąc to myślę, że to śmieszne. Uważam, że zrobił z siebie kompletnego idiotę. To obrzydliwe, czego on chce? "

Ronnie James Dio, który według doniesień nie używał tego gestu do czasu przyłączenia się do Black Sabbath w 1979, sam zaprzeczał przypisywania sobie symbolu, wyjaśniając wszystko w wywiadzie w 2001:

"

To tak jakby powiedzieć, że wymyśliłem koło. Jestem pewny, że ktoś już kiedyś stworzył. Myślę, że można powiedzieć, iż uczyniłem ten znak modnym. "

Dio, który twierdził, że poznał ten symbol od swojej włoskiej babci również rozpoczął kłótnie z Simmonsem już dawno temu. Jak widać basista Kiss po mimo tylu lat nadal nie daje za wygraną.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Dio Gene Simmons