06.04.2018 11:26

Według naukowców metalowcy, goci i emo mają większe skłonności do popełniania samobójstw i samookaleczeń

Naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, że osoby należące do subkultur z jakiegoś powodu są bardziej narażone na takie sytuacje.

fani metalu
foto: Reporter / East News

Młodzi fani heavymetalu mają 5 razy większe prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa i samookaleczenia - tak twierdzą naukowcy. Badacze z Uniwersytetów w Manchesterze i Liverpoolu doszli do wniosku, że przedstawiciele alternatywnych subkultur czują się wyizolowani w społeczeństwie i dlatego mogą mieć większe predyspozycje do samookaleczeń.

Wyniki tych badań dotyczą również również gotów i emo. Psycholog kliniczny Peter Taylor z University of Manchester uważa zatem, że lekarze, nauczyciele i opieka społeczna powinna zwracać szczególną uwagę na oznaki depresji wśród gotów czy fanów metalu:

"

Nie chodzi o to, żeby doktorzy martwili się o wszystkie osoby noszące koszulki Metalliki, ale jeżeli są jakieś wskazówki świadczące o tym, że może dochodzić do samookaleczenia - trzeba sobie wówczas zadać pytanie. Wiele osób dołącza do tych grup, bo czują, że odstają od społeczeństwa i są bezradni. Jednocześnie przynależność do subkultur może wiązać się z prześladowaniem i napiętnowaniem. "

Metalowcy mają większe skłonności do popełniania samobójstw

Szkockie badania pokazały, że 6% dzieci w szkołach samookalecza się, albo próbowała popełnić samobójstwo, przy czym 24% z nich przynależało do subkultur. Goci, emo i metalowcy są 5 razy bardziej skłonni do takich zachowań.

Doktor Mairead Hughes z University of Liverpool natomiast wyznał:

"

Nie ma wystarczająco dużo dowodów, by wyjaśnić, dlaczego osoby z tych subkultur są bardziej narażone. Młodzi ludzie, którzy spotkali się z przeciwnościami losu chętniej dołączają do subkultur, ale to i tak nie wyjaśnia całej sprawy. Stres związany z byciem innym i przynależnością do mniejszościowej grupy mogą mieć na to wpływ. "

Wyniki powyższych badań zostały opublikowane przez British Journal of Clinical Psychology.

Badania naukowe dotyczące muzyki

Naukowcy coraz częściej zerkają w stronę fanów mocniejszego grania i udowodnili, że metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Co więcej fani Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do wielbicieli Metalliki. Jeżeli natomiast chcesz być szczęśliwy i żyć dłużej, musisz często chodzić na koncert.

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele