28.03.2018 10:52

Węgierska orkiestra młodzieżowa nagrała autoryzowany przez Metallikę cover „Nothing Else Matters”

Interpretacja wielkiego przeboju Metalliki w wykonaniu orkiestry szkoły średniej z Gyöngyös niedaleko Budapesztu spodobała się samemu zespołowi, który dał młodym muzykom swoje błogosławieństwo.

Węgierska orkiestra młodzieżowa nagrała autoryzowany przez Metallikę cover „Nothing Else Matters”
foto: kadr z wideo

Liczbę coverów „Nothing Else Matters” Metalliki można pewnie liczyć w… milionach. Za ten utwór bierze się wszak chyba każdy młody gitarzysta na początku swojej „kariery”. Niestety, nietrudno się domyślić, że większość tych wersji brzmi – delikatnie mówiąc - bardzo amatorsko.

Na szczęście zdarzają się też młodzi muzycy, którzy potrafią zagrać ten klasyk ballady rockowej tak, jak pan James przykazał. Szkolna orkiestra działająca w liceum w węgierskim Gyöngyös przedstawiła naprawdę udaną wersję kawałka z „Czarnego Albumu”. Aranżacja węgierskich uczniów nie odbiega klimatem od oryginału – w skład orkiestry wchodzą nie tylko instrumenty smyczkowe, ale też gitary, bas i perkusja, więc całość wciąż ma rockowe brzmienie.

Co ciekawe, przed nagraniem utworu młodzi artyści postarali się o aprobatę samej Metalliki. I uzyskali ją. Dyrektor szkoły w Gyöngyös mówi z dumą:

"

Dostaliśmy zgodę od managementu Metalliki by udostępnić nasze wideo na YouTube na czas nieokreślony. To dla nas wielki profesjonalny sukces, nie będzie żadnych konfliktów o prawa autorskie. Wszyscy członkowie orkiestry są amatorami i mają od 13 do 18 lat. Wszyscy uczą się muzyki w lokalnej szkole muzycznej. "

Posłuchajcie efektu pracy węgierskich uczniów:

Węgierskie zespoły rockowe

Nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy Węgier mają dryg do muzyki rockowej. W tym roku zespół metalcore’owy AWS będzie reprezentował ten kraj na Eurowizji, co mówi samo za siebie. Węgrom dobrze wychodzi także folk i muzyka pagan – w naszym kraju wielu fanów ma zespół The Moon And The Nightspirit.

Metallica w Polsce 2018

Z pewnością jednym z koncertowych wydarzeń roku będzie koncert Metalliki w Krakowie, w TAURON Arenie Kraków. Odbędzie się 28 kwietnia 2018. Informację o koncercie podano w marcu 2017, a wejściówki rozeszły się w tempie wprost błyskawicznym – jeszcze w dniu rozpoczęcia ich sprzedaży!

Maciej Koprowicz
Tagi: Metallica Duperele