28.06.2016 13:41

White Lies udostępnił 1. singiel z płyty „Friends”

Brytyjscy postpunkowcy zapowiedzieli następcę „Big TV” z 2013 roku. Posłuchajcie utworu „Take It Out On Me”.

White Lies udostępnił 1. singiel z płyty „Friends”
foto: I Do Shows, CC BY-SA 2.0

White Lies zdradził wreszcie szczegóły swojej czwartej płyty studyjnej. Najwyższa pora, wszakże od premiery „Big TV” minęły już trzy lata. Co prawda w międzyczasie dostaliśmy EP-kę „Small TV”, którą wypełniły m.in. covery Lany Del Rey i Prince'a, fani jednak byli coraz bardziej wygłodniali pełnowymiarowego dzieła.

Krążek zatytułowany „Friends” trafi na rynek 7 października 2016 roku. Płyta powstawała w londyńskim studiu Bryana Ferry'ego produkowana samodzielnie przez trio. Dostępna będzie w dwóch wersjach na winylu, na CD oraz w formie cyfrowej. Limitowane wydanie w boxie będzie zawierać dwie kasety (na drugiej znajdą się dema i remiksy), gra w labirynt, pendrive z dodatkami oraz książeczka stylizowana na książeczkę czekową.

Pierwszy utwór z tego zestawu, który poznaliśmy, nosi tytuł „Take It Out On Me” i jest już dostępny do odsłuchu.

O okolicznościach powstania kawałka opowiedział basista grupy, Charles Cave. Według jego słów utwór do ostatniej chwili miał nosić tytuł „89-1-3”. Z tekstem singla wiąże się zaś ciekawa historia, która nie zainspirowałaby muzyka, gdyby nie jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych świata i jego dość specyficzny użytkownik...

"

Do napisania „Take It Out On Me” skłonił mnie jeden świr z Instagrama, który ciągle komentował zdjęcia swoich przyjaciół w słowach stylizowanych na wersy z Biblii. Z jego profilu dowiedziałem się, że mieszka w odciętej od świata chatce z niebezpiecznym psem. Publikował dziwaczne nagrania, w których wypowiadał przypadkowe numery. Postawiłem sobie wyzwanie, że przekształcę je w utwór. Kiedy skończyłem, okazało się, że jest na tyle dobry, iż wszyscy chcieli go na pierwszy singiel. Poddałem się więc i dopisałem refren z prawdziwymi słowami... "

Nowy kawałek to oczywiście najmocniejszy konkret, jaki otrzymaliśmy od White Lies, grupa jednak wraz z informacjami o nowym albumie podzieliła się też zapowiedzią całej trasy koncertowej. Co dla nas szczególnie ważne, obejmie ona również Polskę. Zespół wystąpi 2 listopada 2016 w Starym Maneżu w Gdańsku oraz dzień później w warszawskim klubie Progresja Music Zone.

"

Spędziliśmy 18 miesięcy ciężko pracując nad naszym czwartym albumem pt. „Friends”. Wreszcie możemy się z Wami podzielić pierwszymi informacjami. Nie jesteśmy w stanie wyrazić jak jesteśmy z niego dumni oraz jak jesteśmy podekscytowani, że będziemy mieli znów okazję występować dla Was na całym świecie. Tęskniliśmy! Choć musieliśmy się nieco wycofać, żeby nagrać tę płytę, jej zawartość napędza energia, którą daliście nam przez te prawie 10 lat. Wasze wsparcie jest dla nas najważniejsze. "

Głównym wątkiem albumu jest tytułowa przyjaźń, ponieważ - jak wyznał Cave - w ostatnich latach muzycy obserwowali swoich przyjaciół podejmujących poważne decyzje i wpłynęło to na ich własne przemyślenia. Dlatego postanowili poświęcić nowe utwory zmianom, które sami zaobserwowali.

"

Wszyscy się pożenili, mają dzieci i wyprowadzają się z Londynu. Nasze przyjaźnie dojrzały, a nasze postrzeganie czasu zupełnie się zmieniło. Gdy byliśmy dzieciakami, jeśli nie widziałeś kumpla przez dwa tygodnie, zastanawiałeś się, co jest nie tak. Teraz możesz nie widzieć kogoś przez pół roku i nie ma to znaczenia. "

Wybieracie się na polskie koncerty White Lies?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News White Lies