20.06.2018 12:11

Więźniowie nagrali EP-kę. Czy resocjalizacja poprzez muzykę to dobry pomysł?

W ramach projektu Die Jim Crow więźniowie chcą pokazać, jak wygląda ich życie i co tak naprawdę czują.

Więźniowie nagrali EP-kę
foto: kadr z wideo

B.L. Shirelle zakończyła odsiadkę w maju 2015 w Muncy State Correctional Institution in Pennslvania. Kobieta spędziła sporo lat za kratkami i po prostu bała się tego, co nastąpi, gdy wyjdzie na wolność. Cały swój strach wylała pisząc w błyskawicznym tempie tekst „Headed to the Streets”.

Fury Young, aktywista, muzyk i reżyser, postanowił stworzyć projekt Die Jim Crow, do którego zaangażował więźniów. Wykorzystał on tekst B.L.Shirelle, który trafił do dwóch więźniów w Warren Correctional Institution w Ohio. W projekt zaangażowali się Mark B. Springer oraz Anthony McKinney, który pojawił się również w klipie. Oczywiście w teledysku widzimy jego nagrania z więzienia.

Więźniowie nagrali EP-kę

Gdy Shirelle wyszła z więzienia również nagrała swój wokal i wystąpiła w klipie. Zobaczcie, jak prezentuje się piosenka „Headed to the Streets”:

Według Shirelle utwór pokazuje, jak człowiek jest bezbronny, gdy wychodzi z więzienia. „Headed to the Streets” pojawił się na EP-ce, która została wydana 19 czerwca 2018 i już zaplanowano pełny album na 2020 rok. Young chce poprzez ten projekt, by inni zrozumieli położenie więźniów.

Czy w taki sposób społeczeństwo będzie inaczej postrzegać więźniów? Czy oni sami przez nagrywanie utworów będą w stanie pogodzić się z losem i wyciągnąć odpowiednie wnioski? Na te pytania trudno jednoznacznie odpowiedzieć.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News