15.09.2016 14:35

Wirtualna rzeczywistość zabierze Cię w świat Queen

Dzieło Freddiego Mercury'ego, „Bohemian Rhapsody”, odżyło za sprawą klipu, który jest niepowtarzalnym doświadczeniem. Zobaczcie, jak wygląda owoc współpracy Google i Queen.

Wirtualna rzeczywistość zabierze Cię w świat Queen
foto: kadr z wideo

31 października 1975 roku Queen wydał utwór, od którego rozpoczęła się jego wielka kariera - „Bohemian Rhapsody”. Numer trafił na płytę „A Night at the Opera”. Do popularyzacji singla przyczynił się teledysk nagrany w zaledwie 4 godziny. W wideo z ciemności wyłaniały się twarze muzyków i był to pomysł Freddiego Mercury'ego, który zainspirował się zdjęciami Marleny Dietrich.

W latach 90. na nowo przypomniano sobie o utworze za sprawą filmu „Świat Wayne’a”, w którym aktorzy słuchają tego numeru w aucie machając głowami. Teraz jednak „Bohemian Rhapsody” doczekał się nowej interpretacji.

Queen i Google połączyli siły, by stworzyć wirtualną rzeczywistość bazując na słynnej kompozycji zespołu. Dzięki „The Bohemian Rhapsody Experience” widz będzie mógł wybrać się w 360-stopniową podróż po wyobraźni Mercury'ego, który jest autorem tego utworu.

To właśnie on stanowił inspirację dla twórców tego klipu, o czym wspomniał Brian May:

"

„Bohemian Rhapsody” jest wyjątkowy, prawda? Nawet 40 lat po premierze nadal brzmi nowatorsko. Podstawą tego jest niesamowita wyobraźnia Freddiego. "

W klipie można również zobaczyć animowanych muzyków wykonujących na scenie utwór. Co więcej wraz z kolejnymi ruchami widza w teledysku można ujrzeć nawiązania do okładki płyty „Innuendo” czy tancerzy wywijających w słynnym czarno-białym kombinezonie Freddiego.

Zobaczcie jak wyglądał proces tworzenia tego teledysku:

Klip jest dostępny na Androidzie, wkrótce ma również pojawić się wersja na iOS. Brand Manager Google Play, Gareth Hornberger, chciałby, żeby ludzie docenili tego typu przedsięwzięcie:

"

Mamy nadzieję, że doświadczenie wirtualnej rzeczywistości umożliwi fanom na nowo odkryć ten numer. Liczymy na to, że to pokaże bezgraniczne możliwości dla artystów, by współpracowali z Google Play. "

Gitarzysta Queen również jest zadowolony ze współpracy. Jeszcze w w maju 2016 roku Brian May stworzył zestaw Virtual Reality, który może zostać przetransformowany w zestaw umożliwiający oglądanie stereoskopowych fotografii i idealnie pasuje również do „The Bohemian Rhapsody Experience”:

"

Ten wspaniały klip Google jest przełomem – być może pierwszym przykładem wyróżniającego się dzieła sztuki wirtualnej rzeczywistości. Wideo jest kompatybilne z wszystkimi zestawami VR dla smartfonów, w tym z zaprojektowanym przeze mnie gadżetem OWL. To zupełnie nowe doświadczenie 3D. "

„Bohemian Rhapsody” jest na tyle słynny, że doczekał się przeróżnych coverów. Można ten utwór wykonać na organach czy w wersji reggae. Również Adam Lambert podjął się wyzwania i sparodiował słynny klip, natomiast English National Ballet wraz z Królewską Akademią Muzyczną oraz Trinity Boys Choir postanowili zinterpretować „Bohemian Rhapsody” na swój sposób.

Obejrzycie „The Bohemian Rhapsody Experience”?

Aleksandra Degórska
Tagi: Duperele Queen