07.06.2016 13:41

Wojciech Hoffmann: Na trasie zagramy „Kawalerię Szatana” w całości

Zespół Turbo wkrótce ruszy w trasę koncertową. Wojciech Hoffmann w rozmowie z redakcją Antyradio.pl opowiedział o nadchodzącym wydarzeniu.

Wojciech Hoffmann: Na trasie zagramy „Kawalerię Szatana” w całości
foto: Reporter / East News

Turbo zaplanował prawdziwą koncertową petardę. W sierpniu 2016 roku wystartuje trasa zatytułowana Back To The Past Tour 2016/2017. Na razie tournée obejmuje blisko 40 miast, ale możliwe, że w najbliższym czasie dojdą kolejne daty koncertów.

Na rok 2016 przypada 30. rocznica ukazania się legendarnego krążka Turbo zatytułowanego „Kawaleria Szatana”. Z tego też powodu zespół postanowił zaprezentować w całości materiał z tej płyty podczas nadchodzących koncertów.

Wojciech Hoffmann zdradził redakcji Antyradio.pl, że oprócz numerów z tej płyty nie zabraknie słynnych przebojów, jak również i muzycznych niespodzianek:

"

Prawdopodobnie odegramy krążek w całości według kolejności utworów na płycie. Chciałbym również, żeby pojawiły się numery bardziej teraźniejsze. W 2015 roku graliśmy trasę z okazji 35-lecia zespołu, gdzie wykonywaliśmy bardzo przekrojowy program, czyli wszystkie najważniejsze kawałki. Wiadomo, że podczas tej trasy nie zabraknie „Dorosłych dzieci”, bo to jest utwór sztandarowy. Zapewne będzie „Szalony Ikar”,  „Jaki był ten dzień” i wiadomo, że „Kawaleria Szatana” w całości. Chcielibyśmy jednak również nawiązać do tej nowszej twórczości, czyli zaprezentujemy więcej utworów ze „Strażnika Światła” i „Piątego żywiołu”, może będzie też coś nowego - tego nie wykluczam. Możliwe, że będą najnowsze numery z płyty, która jest przygotowywana. "

Na swoim profilu na Facebooku zespół poinformował w lutym 2016 roku, że rozpoczyna pracę nad nowym materiałem i jak się okazuje, już niebawem będziemy mogli usłyszeć pierwsze próbki tego materiału:

"

W zasadzie praca nad tą płytą trwa już od dłuższego czasu, ale „ostrzej” zacząłem pracować w lutym 2016. Jest już parę kawałków stworzonych na 100%, mamy jeszcze 5 utworów do zrobienia. Płyta będzie ostra. Kontynuujemy swój tradycyjny heavy metal i nie będziemy już nic zmieniać. Po albumie „Awatar” wróciliśmy do korzeni i niech tak zostanie. Będzie bardzo energetycznie. "

Kiedy zatem należy się spodziewać tego materiału?

"

Chcielibyśmy, żeby płyta pojawiła się w 2017 roku, wiosną. Dobrze byłoby, gdybyśmy ruszyli z nagrywaniem zaraz po tej trasie. Najlepiej, gdyby ukazała się przed latem, wtedy po wakacjach można zorganizować następną trasę promującą ten krążek. "

Trudno wskazać konkretną datę, bo wszystko zależy od trasy Back To The Past 2016/2017, która może się jeszcze rozrosnąć. Nadal ustalane są daty kilku koncertów, które najprawdopodobniej zostaną dodane do tego tournée. 

Zespół nie wyklucza również pojawienia się gości na trasie, ale też nie może tego obiecać. Na pewno jako support zaprezentuje się Internal Quiet:

"

Znamy tych chłopaków, są to bardzo sympatyczni ludzie. Niewykluczone, że po drodze pojawią się jakieś dodatkowe supporty. Bez przerwy ciągle się do nas zgłaszają młode zespoły, które chciałyby z nami zagrać. "

Dla wielu kapel możliwość zagrania przed legendarną formacją jest sporym wyróżnieniem, o czym z resztą wspominają młodzi twórcy na spotkaniach z Turbo. Do tej sytuacji wciąż nie może się przyzwyczaić Wojtek Hoffmann:

"

Najśmieszniejsze jest to, że w ogóle tego nie czujemy, tego prestiżu. Wydaje mi się, że gramy tak jak zawsze, tak jak 30 lat temu. Występujemy jak zwykle, wychodzimy na scenę i w ogóle tego nie czujemy. Dopiero dowiadujemy się o tym, gdy gramy z ludźmi, którzy do nas podchodzą i mówią nam o tym. Patrzymy na to wszystko z takim zdziwieniem - ale o co im chodzi? Oczywiście to rozumiem, że te zespoły uważają to za prestiż. To jest bardzo sympatyczne, gdy po tylu latach dowiadujesz się, że byłeś czy jesteś dla kogoś kimś ważnym w muzyce i że to zaszczyt z tobą wystąpić - jest to bardzo miłe. "

Całe szczęście Turbo nie czuje dystansu między tymi młodymi ludźmi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką. Zespół szybko łapie dobry kontakt z młodszą generacją. 

Jak przyznaje sam Wojciech Hoffmann na koncertach pojawia się coraz mniej fanów w jego wieku na rzecz młodszych wielbicieli:

"

Nasi fani z lat 80. mają już tyle lat prawie co my, czyli około 50-60. Przez lata z różnych powodów rzadziej przychodzą na koncerty. 90% publiczności to małolaty. Dla nas jest to bardzo fajna sprawa. "

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Turbo