13.07.2017 15:45

Wokalista Faith No More twierdzi, że wymyślił rap rock

To nie Red Hot Chili Peppers połączył światy rapu i rocka, dokonał tego zespół Faith No More. Tak przynajmniej uważa jego pierwszy wokalista.

Wokalista Faith No More twierdzi, że wymyślił rap rock
foto: Jo Sheppard/Retna/Avalon/REPORTER

Chuck Mosley był frontmanem grupy z Kalifornii tylko przez cztery lata, ale jego zdaniem zdążył znacząco zapisać się w historii muzyki. Chociaż za twórców rap rocka zwykle uważa się Red Hot Chili Peppers, były wokalista Faith No More nie zgadza się z tą opinią. W rozmowie z serwisem Long Island Pulse Chuck z dumą opowiedział o swoich zasługach w łączeniu ciężkiego grania z nawijaniem.

"

Powiedziałbym, że to ja jestem pomysłodawcą. Niektórzy się z tym nie zgodzą i powiedzą, że to byli Chili Peppers, inni powiedzą, że to byli Beastie Boys. A ja powiem: „Nie, oni grali punk rock, potem zaczęli grać bity, a dopiero potem zaczęli grać rock”. "

Mosley nagrał z Faith No More dwa albumy studyjne, „We Care A Lot” z 1985 i dwa lata późniejszy „Introduce Yourself”. Rzeczywiście, już na tych płytach usłyszeć można typową dla tego zespołu mieszankę rapu i ciężkich brzmień. Tytułowy utwór z debiutu był sporym przebojem, ale ogromną popularność Kalifornijczycy zdobyli dopiero kilka lat później, gdy w składzie grupy nie było już Chucka, a na jego miejscu śpiewał i rapował Mike Patton. Oryginalny wokalista docenia swojego następcę, ale podkreśla, że to on był pionierem:

"

Piosenka „We Care A Lot” była wszędzie. Ale naprawdę muszę oddać zasługi Mike’owi Pattonowi i jego „Epic”, bo kiedy zaśpiewał ten utwór, zespół zdobył platynę i wszyscy zwrócili na niego uwagę. Wtedy dzieciaki odkryły: „Och, mają w katalogu dwie inne płyty” i dotarły do oryginalnego prototypu. Każdy ci powie, że cierpię z niedowartościowania i braku pewności siebie, ale co zrobiłem, to moje. "

Faith No More doczekał się siedmiu albumów studyjnych. Ostatni jak dotąd, „Sol Invictus” ukazał się w 2015. Grupa reaktywowała się sześć lat wcześniej w składzie z Pattonem i nadal aktywnie koncertuje, ale pamięta o dawnym wokaliście i czasami zaprasza go na scenę. Faith No More zagrał z Mosleyem w San Francisco przy okazji reedycji „We Care A Lot” w 2016.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News Faith No More