15.04.2016 10:09

Wokalista HIM w coverze zespołu ABBA

Artysta wziął na warsztat numer słynnego szwedzkiego zespołu. Co sprawiło, że zdecydował się na taki krok?

Wokalista HIM w coverze zespołu ABBA
foto: kadr z wideo

Często piszemy o ciekawych coverach i nadszedł czas na przedstawienie kolejnego, tym razem w znanym wykonaniu. HIM ma na swoim koncie sporo numerów innych wykonawców, które chętnie przerabiał, jak chociażby „Hand Of Doom” Black Sabbath czy „Wicked Game” Chrisa Isaaka.

Teraz do tej wyliczanki należy dodać szlagier... ABBY. Wokalista HIM, Ville Valo, nagrał swoją wersję utworu „Knowing Me Knowing You”, który pochodzi z 4. krążka zespołu z 1976 roku.

Cover powstał z myślą o najnowszym solowym albumie gitarzysty Marka Gemini Thwaite'a (MGT) znanego z działalności w The Mission. Krążek zatytułowany jest Volumes i jego premiera przypada na czerwiec 2016 roku.

MGT przyznał, że muzycy poprzez klip chcieli oddać klimat, który szwedzki zespół stworzył w swoim słynnym utworze:

"

ABBA wydała „Knowing Me Knowing You” prawie 40 lat temu zimą 1977 roku. Teledysk do tego singla odbywał się w zimowej scenerii. Gdy postanowiliśmy nagrać klip do naszej wersji oboje się zgodziliśmy, że powinniśmy uchwycić nastrój tej kompozycji i podobnie jak w oryginale stworzyć zimową aurę w naszym wideo. "

Za reżyserię klipu odpowiedzialny jest Ville Juurikkala:

„Knowing Me Knowing You” jest pierwszym singlem promującym Volumes. Na albumie pojawi się cały szereg gości, wśród których mamy m.in. Wayne'a Husseya z kapeli The Mission. Miles Hunt i Erica Nockalls z The Wonder Stuff, Ricky Warwick, Raymond Watts, Saffron, Julianne Regan, Ashton Nyte, Carlo Van Putten oraz Andi Sex Gang - wszystkich tych twórców usłyszymy na krążku MGT.

„Volumes” jest pierwszym solowym albumem w dorobku gitarzysty i wydawnictwo to ukaże się nakładem wytwórni SPV, z którą muzyk współpracował jeszcze jakiś czas temu:

"

Będąc członkiem zespołu The Mission przez wiele lat miałem stały kontakt z Gero Herrdem i SPV - świetną niezależną wytwórnią, która wydała kilka albumów kapeli i koncertowych DVD. Teraz, gdy w końcu pracuję nad moją solową płytę, czuję się, jakbym wydawał ją w domu dzięki przyjaciołom z SPV. "

Gero Herrde zdradził, że ich znajomość, która rozpoczęła się w momencie tworzenia albumów The Mission, trwa nadal i panowie w końcu mogli razem współpracować przy okazji solowego albumu MGT:

"

Będąc takim dobrym muzykiem to była tylko kwestia czasu, gdy zacznie pracować nad solowym albumem zapraszając do współpracy śmietankę niezależnych rockowych wokalistów. "

Na przestrzeni wieloletniej kariery gitarzysta, oprócz wspomnianej kapeli The Mission, współpracował z takimi artystami, jak m.in. Peter Murphy z Bauhaus, Gary Numan, Ricky Warwick, Al Jourgensen z ministry, P J Harvey, Roger Daltrey z The Who czy Alanis Morissette.

Jak Wam się podoba „Knowing Me Knowing You” w wersji wokalisty HIM i MGT?

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News HIM Ville Valo