20.02.2018 12:51

Wolf Alice zagrał na żywo mashup „Boys” Charli XCX i „Boys Don’t Cry” The Cure

Co mają wspólnego mistrzowie nowej fali lat 80. i młoda brytyjska gwiazda pop? Zespół Wolf Alice udowodnił, że zaskakująco dużo.

Wolf Alice zagrał na żywo mashup „Boys” Charli XCX i „Boys Don’t Cry” The Cure
foto: kadr z wideo, Love Magazine/Ferrari Press/EAST NEWS

Internet to doskonałe miejsce dla muzycznych żartów. Znajdziemy tu między innymi filmiki ze śmiesznymi kotami grającymi na instrumentach, memy z Coreyem Taylorem i rickrolling, czyli trolling z przebojem Ricka Astleya w tle, ale do najciekawszych przejawów internetowego muzycznego humoru należą mashupy.

Mashup to połączenie w jedną całość dwóch lub więcej znanych utworów muzycznych. Najczęściej linia wokalna z jednego kawałka zostaje doklejona do tła instrumentalnego drugiego, w wyniku czego powstaje zupełnie nowy utwór. Jeśli wykorzystane elementy do siebie pasują, to efekt jest olśniewający, jak choćby w przypadku mashupu „I Will Survive” Glorii Gaynor i „One” Metalliki, czy miksu „I Can’t Dance” Genesis i „Rasputina” Boney M.

Prawdziwą sztuką jest jednak stworzenie i wykonanie mashupu na żywo. Dokonał jej ostatnio zespół Wolf Alice, który wykonał w studiu australijskiego radia triple j równoczesny cover utworów The Cure i Charli XCX. Za podstawę posłużyła piosenka brytyjskiej piosenkarki z 2017, „Boys”, do której Wolf Alice dołożył elementy słynnego utworu grupy Roberta Smitha z 1979, „Boys Don’t Cry”. Przypomnijmy sobie wersje oryginalne:

To nie pierwszy mashup The Cure, jaki słyszeliśmy – wcześniej łączono jego utwory choćby z Gorillaz i Depeche Mode – ale mashup na żywo nie zdarza się codziennie. Sprawdźcie sami, jak wypadło niezwykłe połączenie The Cure i Charli XCX:

Wolf Alice to zespół rocka alternatywnego z Londynu. Powstał w 2010 roku. Nagrał dwie EP „Blush” z 2013 i „Creature Songs” z 2014 oraz dwa albumy studyjne, „My Love Is Cool” z 2015 i „Visions Of Life” z 2017. Wokalistką grupy jest Ellie Rowsell.

Maciej Koprowicz
Tagi: The Cure Duperele Wolf Alice