06.09.2017 12:47

Wszystkie największe przeboje lata w USA od 1958 roku w jednym klipie

Magazyn „Billboard” co roku ogłasza Piosenką Lata utwór, który najlepiej poradził sobie na jego cotygodniowej liście od maja do września. Sprawdźcie, jakie kawałki były przebojami wakacji przez 6 dekad istnienia listy

Wszystkie największe przeboje lata w USA od 1958 roku w jednym klipie
foto: EAST NEWS, LFI/Photoshot/REPORTER

Billboard Hot 100 to najbardziej prestiżowa lista przebojów na świecie. Tworzona jest od 4 sierpnia 1958 roku przez magazyn „Billboard”. W tej chwili notowania układane są w oparciu o trzy czynniki: słuchalność radiową, wyniki cyfrowej sprzedaży utworów oraz liczbę odtworzeń w serwisach streamingowych - przed laty liczyła się też fizyczna sprzedaż singli.

Czasy i nośniki muzyczne się zmieniają, ale Billboard nieodmiennie każdego roku wybiera Song Of The Summer, czyli utwór, który najbardziej zasłużył w danym roku na tytuł przeboju lata. Lista hitów okresu kanikuły, czyli Summer Songs Chart układana jest na podstawie wyników poszczególnych utworów na Hot 100 przez 14 tygodni, od Dnia Pamięci (28 maja) do amerykańskiego Święta Pracy (4 września).

W tym roku bezkonkurencyjny był portorykański muzyk Luis Fonsi, którego utwór „Despacito” spędził na szczycie listy Billboardu wszystkie 14 tygodni. Miarą jego popularności jest fakt, że nakręcony do niego teledysk stał się najpopularniejszym utworem w historii YouTube, a także doczekał się niezliczonej ilości internetowych przeróbek.

Jesteście ciekawi, jakie utwory rządziły w letnich miesiącach przez wszystkie lata istnienia listy Billboardu? Oczywiście w takim zestawieniu dominuje pop, ale nie brakło też miłych dla rockowego ucha akcentów. Tytuł Song Of The Summer zdobywały kawałki między innymi The Doors, The Rolling Stones, Billy’ego Joela, The Police i Heart. Posłuchajcie wszystkich przebojów lata Billboardu z lat 1958-2017, zebranych w jednym klipie:

A czego słuchali w trakcie tegorocznych wakacji Polacy? Sprawdźcie top 50 najczęściej odtwarzanych latem utworów w polskim Spotify. Jeśli nadal tęsknicie za słońcem, mamy dla Was 15 rockowych i metalowych kawałków o wakacjach i 10 piosenek na koniec wakacji.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele