11.02.2019 16:31

Wytwórnia podała do sądu polityka, który nielegalnie przerobił tekst utworu Twisted Sister

Polityk postanowił w spocie swojej partii wykorzystać piosenkę "We're Not Gonna Take It" grupy Twisted Sister.

Twisted Sister
foto: Romana Makówka / Antyradio.pl

Niestety nadal zdarzają się sytuacje, gdy ktoś bezprawnie wykorzystuje utwory artystów i za bardzo nie przejmuje się prawami autorskimi. Dziwi jednak fakt, że tak postępują również politycy. Clive Palmer, australijski polityk z partii United Australia, w jednym swoim spocie bezprawnie wykorzystał utwór Twisted Sister. 

Wytwórnia podała do sądu polityka, który nielegalnie przerobił tekst utworu Twisted Sister

Polityk wpadł na pomysł, żeby przerobić tekst piosenki "We're Not Gonna Take It" z płyty "Stay Hungry" z 1984 roku. Zamiast słów "Oh we're not gonna take it" (pol. Nie będziemy tego znosić), w spocie pojawił się zwrot "Australia ain't gonna cop it" (pol. "Australia tym razem nie zawali sprawy". W związku z zaistniałą sytuacją, Universal Music, który nabył prawa wydawnicze do piosenek wokalisty, 6 lutego 2019 podał do sądu Palmera.

Dee Snider o celebrytach w koszulkach metalowych zespołów: „Metal nie jest ironiczny! Fiu*y”
Dee Snider o celebrytach w koszulkach metalowych zespołów: „Metal nie jest ironiczny! Fiu*y”
Przeczytaj także Dee Snider o celebrytach w koszulkach metalowych zespołów: „Metal nie jest ironiczny! Fiu*y”

Gitarzysta Twisted Sister, Jay Jay French, tak skomentował sprawę:

"

Jeżeli popatrzymy na to, co zrobił Clive Palmer, odchodząc od polityki, jego posunięcie jest nielegalne. Nie ma tutaj znaczenia, czy jesteś prawicą, czy lewicą. Jeśli bierzesz piosenkę, zmieniasz tekst, robisz reklamę z tym utworem, która jest nadawana w mediach, naruszasz prawo autorskie. "

Co ciekawe w styczniu 2019 Palmer stwierdził, że piosenka Twisted Sister bazuje na hymnie z XVIII-wieku "O Come, All Ye Faithful", więc nie widzi żadnego problemu, że wykorzystał w swoim spocie znaną melodię.

Czy muzycy powinni wdawać się w politykę?

To pytanie dzieli wielu melomanów. Niektórzy artyści chętnie komentują wszystko to, co dzieje się na scenie politycznej. Podczas koncertów Rogera Watersa w Polsce w sierpniu 2018 na ekranach wyświetlane były wizualizacje, krytykujące przeprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość reformy sądownictwa, które przez opozycję uważane są za łamiące konstytucję. Natomiast basista Anthrax uważa, że muzycy powinni trzymać się z daleka od polityki.

Aleksandra Degórska
Tagi: Rock News Twisted Sister