Smalec o dawnym Jarocinie: Anarchistyczna Stacja na falach Telewizji Polskiej kończy nadawanie [WYWIAD]

Romana Makówka
08.06.2018 16:49
Smalec o dawnym Jarocinie: Anarchistyczna Stacja na falach Telewizji Polskiej kończy nadawanie [WYWIAD] Fot. Archiwum prywatne artysty

Muzyczne ikony lat 80. i 90. wystąpią na jednej, klubowej scenie. Kat & Roman Kostrzewski, Proletaryat, Sztywny Pal Azji, The Bill, Moskwa, Ga-Ga, Closterkeller i Zielone Żabki - to za sprawą ich wspólnego koncertu zostanie przywrócony klimat tamtych lat i emocje towarzyszące kolejnym edycjom jarocińskiego festiwalu.

Giganci Jarocina ponownie staną wspólnie na jednej scenie, tym razem we wrocławskim klubie A2. Koncert Był kiedyś Jarocin odbędzie się 24 listopada 2018 roku, zaś jednym z gości będzie Mirosław Malec – polski wokalista, założyciel grup punkrockowych Zielone Żabki, Ga-Ga i Radical News. Artysta wraz z grupą Zielone Żabki zdobył pierwsze miejsce na Festiwalu w Jarocinie w 1988 roku. W 1992 roku taki sam sukces osiągnął ponownie - tym razem z zespołem Ga-Ga.

Początki Zielonych Żabek 

Zielone Żabki (7) Fot. foto: Prywatne archiwum artysty

Zielone Żabki, tak jak większość grup punkrockowych pochodzących z tamtego okresu, występowały początkowo pod inną nazwą - Nieelektryczna Grupa Muzyczna. W ten skład wchodzili Mirek „Smalec” Malec, Tomasz „Galik” Gala, Marek „Mister” Miedziński i Wojciech „Viciu” Miedziński, dając początkowo wspólne koncerty na rynku w Jarocinie. W 1988 roku odnieśli pierwszy wielki sukces – dzięki głosom publiczności zajęli pierwsze miejsce podczas konkursu jarocińskiego. Zielone Żabki po odebraniu z rąk Romana Rogowieckiego głównej nagrody Złoty kameleon potłukły porcelanową statuetkę rozrzucając ze sceny drobne kawałki w zebrany przed sceną tłum i nie zgodziły się na rejestrację swojego koncertu przez Telewizję Polską. Smalec powiedział wtedy: To dzięki Wam jesteśmy tu i teraz. Każdemu należy się więc kawałek nagrody!

Dla ekipy Smalca wrocławski koncert Był kiedyś Jarocin będzie szczególny, bowiem w tym roku mija trzydziesta rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji poprosiliśmy muzyka, żeby opowiedział nam jak wspomina ten występ i co szczególnego się na nim wydarzyło.

Koncert konkursowy w Jarocinie w 1988 roku zagraliśmy na małej scenie jako drugi zespół pierwszego dnia. Mówiliśmy do siebie, że to nie zbyt dobra pora na granie w samo południe... W trakcie naszego występu Misterowi – naszemu gitarzyście urwała się struna. Trzeba było ją szybko zmienić, bo nie mieliśmy zapasowej gitary. Błyskawicznie zdecydowaliśmy że zagramy bez gitary utwór, którego nie mieliśmy w programie Zielonych Żabek, jednak grywaliśmy go sobie na różnych spotkaniach nieoficjalnie. „So2” zagraliśmy na wokal, bas i perkusję. Jak się okazało po 30 latach jest to jeden z naszych najbardziej rozpoznawalnych kawałków.

Smalec podkreślił także niezapomnianą atmosferę podczas koncertu:

Do dziś pamiętam oświetlone słońcem kłęby kurzu, które wznosiły się nad głowami tańczących punków. Niesamowity widok. Koncert ten otworzył zupełnie nową erę w naszym życiu – dzięki nagrodzie publiczności – zaistnieliśmy w świadomości całej punkowej generacji.

Błyskawiczny sukces grupy Ga-Ga

Ga- Ga (2) Fot. foto: Prywatne archiwum artysty

Ga-Ga powstała w 1991 w Jaworze na gruzach grupy Zielone Żabki. Już rok później grupa została laureatem festiwalu w Jarocinie, a do historii przeszedł występ transmitowany przez Telewizję Polską podczas którego charyzmatyczny wokalista dał upust swoim emocjom, wykrzykując dosadnie swoje myśli.

Zapytany o szczegóły tego wydarzenia Mirek Malec odpowiedział:

Nasz koncert Ga-Ga po ogłoszeniu nas zwycięzcami Jarocina w 1992 jest najczęściej przywoływanym wydarzeniem w mojej muzycznej drodze. Wszystko dlatego, że to był niesamowity czas, kiedy Polska Telewizja bez cenzury i na żywo transmitowała występy z tego festiwalu. Również z racji tego, że był to koncert niecodzienny, bo oparty na mocnej improwizacji sprowokowanej przez publiczność, która na początku nie bardzo akceptowała nas na scenie jako mniej znanych od Defektu Muzgó, który grał tuż przed nami.

Chociaż początek nie zwiastował wielkiego sukcesu, zespołowi udało się wybrnąć z sytuacji. 

W trakcie koncertu nastrój się radykalnie zmienił i zeszliśmy ze sceny przy pełnym aplauzie. Improwizacja odniosła się do kibolskich zachowań wśród jarocińskich słuchaczy, do meczu, który właśnie przegrała reprezentacja Polski z Hiszpanią w czasie Igrzysk Olimpijskich. Dostało się też oczywiście politykom i innym absurdom polskiej rzeczywistości. Na koniec koncertu rzuciliśmy hasło: Anarchistyczna Stacja na falach Telewizji Polskiej kończy swoje nadawanie. Jak się potem okazało – również telewidzowie docenili nasze punkowe przesłanie. Do dziś nasi odbiorcy opowiadają nam o swoich emocjach związanymi z tymi momentami.

Koncert Był kiedyś Jarocin - bilety

Ga-Ga, Zielone Żabki oraz Kat & Roman Kostrzewski, Proletaryat, Sztywny Pal Azji, The Bill, Moskwa i Closterkeller zagrają we Wrocławiu specjalne sety, na które składać się będą wyłącznie piosenki z ich jarocińskich występów.

Bilety w przedsprzedaży kosztują 80 złotych, zaś w dniu koncertu 100 złotych. Wejściówki można zakupić z systemu Ticketmaster i eBilet.

Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.