X Japan wyda pierwszy album od 22 lat z gościnnym udziałem Marilyna Mansona

Maciej Koprowicz
07.05.2018 12:41
X Japan wyda pierwszy album od 22 lat z gościnnym udziałem Marilyna Mansona Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl, China Photo Press/EAST NEWS

Dobre wieści dla fanów najsłynniejszego japońskiego zespołu metalowego. Po występach na festiwalu Coachella X Japan przypomni o sobie także nową muzyką.

X Japan to prawdziwa instytucja japońskiej muzyki. Założony w 1982 roku w Chibie zespół był jednym z pierwszych japońskich wykonawców muzyki popularnej, który zyskał globalną popularność. Grupa wykonuje heavy metal z elementami hard rocka, glamu i metalu symfonicznego, a jej znakiem rozpoznawczym jest efektowny image, na który składają się ekscentryczne stroje, fryzury i makijaż muzyków.

W 2007 roku zespół reaktywował się po 10 latach przerwy, ale wydaje się, że dopiero teraz wraca na pełnych obrotach. Amerykańskim fanom przypomniał o sobie dwoma występami na festiwalu Coachella w kwietniu 2018 – podczas jednego z nich z X Japan gościnnie wystąpił Marilyn Manson. Wokalista wesprze swoich japońskich przyjaciół także na ich nowym albumie.

Jeszcze w 2018 roku ukaże się szósty album studyjny X Japan, pierwszy od płyty „Dahlia” z 1996 roku. Lider zespołu, perkusista Yoshiki zapowiedział, że trafi na rynek późnym latem lub wczesną jesienią, a Marilyn Manson zaśpiewać ma w jednej piosence z płyty.

Yoshiki o pracy nad krążkiem opowiedział portalowi Consequence of Sound:

Większość już nagraliśmy, musimy tylko to teraz zmiksować. Jest naprawdę odważny, eklektyczny. Nawet jeśli ludzie chcą nazywać muzykę X Japan heavy metalem albo hard rockiem, to album jest bardzo eklektyczny i ma szeroki zakres gatunkowy. Mam nadzieję, że ten album pomoże wprowadzić rock do mainstreamu.

Wiem, że minęło dużo czasu, ale kiedy posłuchasz albumu, zrozumiesz, dlaczego to zajęło to tak długo. 99% piosenek jest po angielsku. To nasz pierwszy album, który dotrze do publiczności na całym świecie.

Szósty album X Japan pierwotnie miał ukazać się już w 2016 roku, ale plany muzyków pokrzyżowały problemy ze zdrowiem gitarzysty Paty. W efekcie materiał nagrano na nowo. Yoshiki zapewnia, że płyta będzie nowym początkiem dla zespołu.

To X Japan po ewolucji. Nie ma związku z tym, co się przydarzyło nam w przeszłości. Ale jest sentymentalna, bo od czasu wydania naszej poprzedniej płyty zmarło dwóch muzyków.

Wpłynęło na mnie tak wiele rodzajów muzyki - od hardcore punka do muzyki klasycznej i wszystko co pomiędzy - ale starałem się skupić na rockowej stronie mojej osoby, która jest we mnie silna. Starałem się nie myśleć o tym, czego ludzie i fani X Japan oczekują. Dziś artyści mogą mówić do fanów bezpośrednio przez media społecznościowe. Nie zrozumcie mnie źle – opinie fanów są ekstremalnie ważne, ale by tworzyć sztukę, czasami musisz być samolubny na swój sposób.

X Japan – hologramy zmarłych muzyków

Zmarli byli muzycy X Japan, o których wspominał Yoshiki, to gitarzysta hide i basista Taiji. Hide zmarł w 1998 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku, Taiji popełnił samobójstwo w 2012. Obaj uhonorowani zostali przez X Japan hologramami, które „wystąpiły” z żyjącymi członkami grupy 14 kwietnia 2018 na festiwalu Coachella.

Film o hide z X Japan

Tragiczna historia hidego będzie kanwą filmu dokumentalnego „Hurry Go Round”. Obraz trafi na japońskie ekrany 26 maja 2018.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.