07.05.2018 12:41

X Japan wyda pierwszy album od 22 lat z gościnnym udziałem Marilyna Mansona

Dobre wieści dla fanów najsłynniejszego japońskiego zespołu metalowego. Po występach na festiwalu Coachella X Japan przypomni o sobie także nową muzyką.

X Japan wyda pierwszy album od 22 lat z gościnnym udziałem Marilyna Mansona
foto: Romana Makówka/Antyradio.pl, China Photo Press/EAST NEWS

X Japan to prawdziwa instytucja japońskiej muzyki. Założony w 1982 roku w Chibie zespół był jednym z pierwszych japońskich wykonawców muzyki popularnej, który zyskał globalną popularność. Grupa wykonuje heavy metal z elementami hard rocka, glamu i metalu symfonicznego, a jej znakiem rozpoznawczym jest efektowny image, na który składają się ekscentryczne stroje, fryzury i makijaż muzyków.

W 2007 roku zespół reaktywował się po 10 latach przerwy, ale wydaje się, że dopiero teraz wraca na pełnych obrotach. Amerykańskim fanom przypomniał o sobie dwoma występami na festiwalu Coachella w kwietniu 2018 – podczas jednego z nich z X Japan gościnnie wystąpił Marilyn Manson. Wokalista wesprze swoich japońskich przyjaciół także na ich nowym albumie.

Jeszcze w 2018 roku ukaże się szósty album studyjny X Japan, pierwszy od płyty „Dahlia” z 1996 roku. Lider zespołu, perkusista Yoshiki zapowiedział, że trafi na rynek późnym latem lub wczesną jesienią, a Marilyn Manson zaśpiewać ma w jednej piosence z płyty.

Yoshiki o pracy nad krążkiem opowiedział portalowi Consequence of Sound:

"

Większość już nagraliśmy, musimy tylko to teraz zmiksować. Jest naprawdę odważny, eklektyczny. Nawet jeśli ludzie chcą nazywać muzykę X Japan heavy metalem albo hard rockiem, to album jest bardzo eklektyczny i ma szeroki zakres gatunkowy. Mam nadzieję, że ten album pomoże wprowadzić rock do mainstreamu.

Wiem, że minęło dużo czasu, ale kiedy posłuchasz albumu, zrozumiesz, dlaczego to zajęło to tak długo. 99% piosenek jest po angielsku. To nasz pierwszy album, który dotrze do publiczności na całym świecie. "

Szósty album X Japan pierwotnie miał ukazać się już w 2016 roku, ale plany muzyków pokrzyżowały problemy ze zdrowiem gitarzysty Paty. W efekcie materiał nagrano na nowo. Yoshiki zapewnia, że płyta będzie nowym początkiem dla zespołu.

"

To X Japan po ewolucji. Nie ma związku z tym, co się przydarzyło nam w przeszłości. Ale jest sentymentalna, bo od czasu wydania naszej poprzedniej płyty zmarło dwóch muzyków.

Wpłynęło na mnie tak wiele rodzajów muzyki - od hardcore punka do muzyki klasycznej i wszystko co pomiędzy - ale starałem się skupić na rockowej stronie mojej osoby, która jest we mnie silna. Starałem się nie myśleć o tym, czego ludzie i fani X Japan oczekują. Dziś artyści mogą mówić do fanów bezpośrednio przez media społecznościowe. Nie zrozumcie mnie źle – opinie fanów są ekstremalnie ważne, ale by tworzyć sztukę, czasami musisz być samolubny na swój sposób. "

X Japan – hologramy zmarłych muzyków

Zmarli byli muzycy X Japan, o których wspominał Yoshiki, to gitarzysta hide i basista Taiji. Hide zmarł w 1998 roku w wyniku nieszczęśliwego wypadku, Taiji popełnił samobójstwo w 2012. Obaj uhonorowani zostali przez X Japan hologramami, które „wystąpiły” z żyjącymi członkami grupy 14 kwietnia 2018 na festiwalu Coachella.

Film o hide z X Japan

Tragiczna historia hidego będzie kanwą filmu dokumentalnego „Hurry Go Round”. Obraz trafi na japońskie ekrany 26 maja 2018.

Maciej Koprowicz
Tagi: Marilyn Manson X Japan