06.09.2018 13:29

Yach Film Festiwal 2018 w Opolu został odwołany

Najważniejszy w Polsce festiwal teledysków muzycznych nie odbędzie się w Opolu, tak jak to planowano. Spadkobiercy Yacha Paszkiewicza zapowiadają, że nie oznacza to końca imprezy z 26-letnią tradycją.  

Yach Film Festiwal 2018 w Opolu został odwołany
foto: kadr z wideo

27. edycja festiwalu miała odbyć się w Opolu, w Muzeum Polskiej Piosenki. Do jej odwołania doszło, ponieważ zerwana została umowa licencyjna pomiędzy organizatorem imprezy, firmą NETROOM a spadkobiercami jej pomysłodawcy i wieloletniego organizatora, Jana „Yacha” Paszkiewicza.

W przesłanym do mediów oświadczeniu powody tej decyzji wyjaśnił dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, Jarosław Wasik. Cytujemy za opole.wyborcza.pl:

"

Z wielką przykrością oraz z żalem Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu informuje, że w tym roku nie będzie współorganizować kolejnej edycji Festiwalu Polskich Wideoklipów »Yach Film«. Głównym powodem zaistniałej sytuacji jest przedterminowe rozwiązanie umowy licencyjnej zawartej przez głównego organizatora ostatniej, opolskiej edycji festiwalu, a zarazem partnera Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, tj. firmę NETROOM sp. z o. o. "

Dyrektor Wasik zaznaczył, że umowa została zawarta przez Yacha Paszkiewicza, ale po jego śmierci jego spadkobiercy mają inną wizję i plany, dotyczące Yach Film Festiwalu. Na razie nie ujawniono, jakie są to plany, ale spadkobiercy reżysera na oficjalnym profilu YFF na Facebooku poinformowali, że impreza jednak w tym roku się odbędzie.

Yach Film Festiwal

Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film odbywał się od 1989 roku. Pierwsza edycja odbyły się w Bydgoszczy, a w 1991 festiwal przeniesiono do Gdańska, gdzie od 1993 odbywał się corocznie aż do 2016. Ostatnia jego edycja odbyła się w dniach 8-9 grudnia 2017 w Opolu.

Yach Paszkiewicz (1958-2017)

Jan Paszkiewicz był jedną z najważniejszych postaci dla polskiej sztuki teledysku. Blisko związany z rockową sceną w Trójmieście, tworzył bardzo charakterystyczne wideoklipy dla wielu pochodzących stamtąd artystów, m.in. dla Apteki, Bielizny i Golden Life. Reżyser współpracował również z niemal każdym liczącym się w latach 90. wykonawcą na polskiej scenie rockowej, popowej, a nawet rapowej – od Kultu i Kazika, Heya i Elektrycznych Gitar po Varius Manx, Mafię i Liroya.

Maciej Koprowicz
Tagi: Rock News