19.01.2019 12:53

Z Wieży Mariackiej popłynął utwór "Sound of Silence". Kraków żegna Pawła Adamowicza

Po hejnale o godzinie 12:00 z Wieży Mariackiej w Krakowie popłynął utwór duetu Simon & Garfunkel "Sound of Silence" ku pamięci Pawła Adamowicza.

Wieża Mariacka w Krakowie
foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Prezydent Paweł Adamowicz został zamordowany podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy w Gdańsku. Po kilku ciosach nożem zadanych przez oprawcę, nie udało mu się przeżyć ataku. Gdańszczanie pożegnali polityka na specjalnym marszu milczenia, gdzie wybrzmiał utwór "Sound of Silence". Ze względu na swój adekwatny do sytuacji tekst, kompozycja stała się symbolem tragedii. Ludzie w całej Polsce wykorzystują motyw duetu Simon & Garfunkel do oddawania hołdu zmarłemu prezydentowi Gdańska. Utwór wybrzmi między innymi w Zakopanem, ponieważ Piotr Żyła zdecydował, że to właśnie tej muzyki chce posłuchać przed swoim skokiem i uczcić pamięć Adamowicza.

"Sound of Silence" z Wieży Mariackiej w Krakowie

Na piękny gest zdecydowały się również władze Krakowa. 19 stycznia 2019 roku, w dniu pogrzebu Pawła Adamowicza, miasto wywiesiło na rynku ogromną szarfę z napisem "Kraków myślami z Gdańskiem". Co więcej, tuż po odegraniu o 12:00 hejnału z Wieży popłynęły dźwięki "Sound of Silence".

Jak widać na nagraniach zamieszczanych przez mieszkańców Krakowa, na rynku w dniu pogrzebu Pawła Adamowicza zgromadził się spory tłum, który chciał w symboliczny sposób pożegnać prezydenta Gdańska.

Joanna Chojnacka