07.01.2016 11:37

Za co Mark Tremonti uwielbia Kirka Hammetta?

Założyciel zespołów Creed i Alter Bridge wymienił muzyka Metalliki w ścisłej czołówce swoich ulubionych gitarzystów. Czym Kirk Hammett zasłużył sobie na to miano?

Za co Mark Tremonti uwielbia Kirka Hammetta?
foto: Antje Naumann, CC BY-SA 3.0 + Kreepin Deth, CC BY 3.0 + Bóg Pejnta

Jeden z najbardziej cenionych gitarzystów sceny post-grunge'owej wypowiedział się na temat jego ulubionych muzyków, którzy stanowili dla niego największą inspirację. Oprócz Ace'a Frehleya z Kiss, Jimiego Hendrixa czy Eddiego Van Halena wymienił Kirka Hammetta.

Za muzyczną edukację Tremontiego odpowiadało dwóch braci: jeden z nich słuchał Teda Nugenta, Kiss i Van Halen, drugi gustował w mocniejszych brzmieniach pokroju Venoma, Slayera i Metalliki.

"

Pamiętam, że słyszałem ciągle z góry „Welcome Home (Sanitarium)”. Któregoś wieczoru zapytałem brata, czy mogę pożyczyć tę płytę, gdzie jest ten kawałek. I tak „Master of Puppets” został moim ulubionym krążkiem wszech czasów. "

Tym, co zrobiło największe wrażenie na muzyku, była technika gry Hammetta i jego użycie efektów typu wah-wah.

"

Uwielbiam, kiedy gitarzysta opowiada historię w swoich solówkach - tak jak w „Welcome Home (Sanitarium)”. Wszystkie ich utwory po prostu do mnie przemawiały. "

Tremonti miał okazję poznać gitarzystę Metalliki osobiście i rozmawiał z nim wielokrotnie. Dzięki temu przekonał się, że to nie tylko utalentowany muzyk, lecz także bardzo miły człowiek. Założyciel Alter Bridge wykorzystuje każdą okazję, by zagadać do niego choćby na kilka minut, co ułatwia mu znajomość z ochroniarzem koncertowym.

"

Za każdym razem gdy gramy gdzieś razem z Metalliką, spotykamy się z Kirkiem. Czasem też widuję się z resztą zespołu: Jamesem, Larsem i Robem. Zawsze kojarzą mnie po imieniu, to dla mnie szaleństwo. Czuję się w ich towarzystwie nieco onieśmielony, bo to w końcu zespół, który mnie ukształtował. "

Pełną wypowiedź muzyka obejrzycie poniżej:

W 2009 roku Mark Tremonti wystąpił na płycie „Hands Without Shadows 2 – Voices” Michaela Angelo Batio, na której znalazły się covery legend rocka i metalu. Gitarzysta Creed oddał hołd Metallice w utworze „Metallica Rules”, łączącym fragmenty „For Whom the Bell Tolls”, „Welcome Home (Sanitarium)”, „Master of Puppets” i „Enter Sandman”. W 2016 roku czekamy na nowy krążek Alter Bridge - na powrót Creed nie mamy na razie co liczyć.

A Wy za co cenicie Kirka Hammetta?

Jakub Gańko
Tagi: Rock News Metallica Mark Tremonti Kirk Hammett