Zaćmienie Księżyca 2018: Playlista do obserwowania najdłuższego zaćmienia w XXI wieku

Maciej Koprowicz
27.07.2018 16:55
Zaćmienie Księżyca 2018: Playlista do obserwowania najdłuższego zaćmienia w XXI wieku Fot. Chris Collins/Shutterstock

Dziś obserwować będzie można wyjątkowe astronomiczne zjawisko. Mamy dla Was nie tylko wszystkie informacje na temat zaćmienia, ale też propozycje utworów, dzięki którym obserwacja Krwawego Księżyca będzie smakować jeszcze lepiej!

27 lipca 2018 dojdzie do wyjątkowego zjawiska astronomicznego - nastąpi najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca. 

O zjawisku zaćmienia mówimy w sytuacji, w której Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem a Księżycem. W efekcie satelita naszej planety znajduje się w jej cieniu, który „pokrywa” jego powierzchnię.

Zaćmienie Księżyca 2018 – kiedy i gdzie oglądać?

Zaćmienie będzie bardzo dobrze widoczne na terytorium Polski. Rozpocząć się ma o około 21:30 czasu polskiego. Maksymalną fazę, w której cały Księżyc zostanie „zasłonięty” cieniem Ziemi, zaćmienie osiągnie o 22:20 - potrwa ona do około 23:13. Później będziemy mogli jeszcze obserwować, jak Księżyca „przybywa” z powrotem, w tak zwanej fazie częściowego zaćmienia.

Zaćmienie potrwa 1 godzinę, 42 minuty i 57 sekund. Będzie to najdłuższe zaćmienie Księżyca w całym XXI wieku! Trwające równie długo zdarzy się dopiero w 2123 roku.

Krwawy Księżyc. Dlaczego Księżyc stanie się czerwony?

Tegoroczne zaćmienie będzie nie tylko wyjątkowe, ale również bardzo efektowne. Srebrny Glob na jakiś czas zmieni barwę na… krwistoczerwoną! Ale spokojnie – to nie koniec świata, ale zupełnie naturalne zjawisko.

Wszystko dzięki ziemskiej atmosferze, która zmieni kolor światła padającego na naszego satelitę. Ponieważ w chwili zaćmienia promienie słoneczne, docierające ze Słońca na Księżyc muszą przejść przez atmosferę Ziemi, cień rzucany przez naszą planetę na Księżyc staje się czerwony. Warto wiedzieć, że intensywność czerwieni zależy od poziomu zanieczyszczeń w atmosferze.

Zaćmienie Księżyca. Rockowa playlista do jego obserwacji

W przeciwieństwie do zaćmienia Słońca, zaćmienie Księżyca można obserwować gołym okiem lub przez lornetkę. Zatem nic, tylko usiąść gdzieś na powietrzu, włączyć jakąś dobrą muzykę i oddawać się kontemplacji jedynego w swoim rodzaju zjawiska.

Mamy dla Was propozycje rockowych utworów z Księżycem w tle, które z pewnością w czasie zaćmienia zabrzmią idealnie.

Pink Floyd – „Eclipse”

I cały album „The Dark Side Of The Moon”. Nie ma ciemnej strony Księżyca – on cały jest ciemny…

Collage – „Living In The Moonlight”

Bohater tego poruszającego utworu może żyć tylko pod osłoną nocy w blasku Księżyca. Ciekawe, co myśli sobie w takie wieczory jak ten?

The Police – „Walking On The Moon”

W trakcie zaćmienia Księżyc wygląda tak pięknie, że aż chciałoby się po nim pospacerować.

Sting – „Moon Over Bourbon Street”

Jak widać, Gordon jest specjalistą od księżycowych piosenek... Podobno to piosenka o wampirze - ciekawe, czy blask Krwawego Księżyca zwiększa ich apetyt?

Ozzy Osbourne – „Bark At The Moon”

Jest jeszcze jedna „grupa społeczna” w świecie potworów, dla których Księżyc jest bardzo ważny – wilkołaki. Jeśli usłyszycie w pewnym momencie przeciągłe wycie do Krwawego Księżyca, lepiej uważajcie – może to właśnie Ozzy Osbourne wraca z imprezy!

Creedence Clearwater Revival – „Bad Moon Rising”

Krwawy Księżyc wygląda bardzo groźnie - w wielu kulturach jego widok jest złowróżbnym znakiem. Ale spokojnie, na pewno nie zrobi Wam żadnej krzywdy.

Echo & The Bunnymen - „The Killing Moon”

W tym utworze słyszymy co prawda o księżycu błękitnym, ale jest to kawałek tak klimatyczny, że na księżycowej playliście zabraknąć go nie może.

Electric Light Orchestra – „Ticket To The Moon”

Któż z nas, obserwując zaćmienie, nie chciałby polecieć na Księżyc i sprawdzić, jak wygląda ono z tamtej strony? Odpowiedź jest prosta – „mieszkańcy Księżyca” w takim momencie obserwowaliby zaćmienie Słońca.

R.E.M. – „Man On The Moon”

Podczas oglądania przepięknego widoku zaćmionego Księżyca może nas złapać melancholia. I refleksja, dlaczego tyle lat po pierwszym lądowaniu na Księżycu wciąż nie mieszkają tam ludzie. Ale kto wie, co nastąpi za kilkadziesiąt lat - trzeba wierzyć.

Mike Oldfield feat. Maggie Reilly – „Moonlight Shadow”

Tytuł tej piosenki nie brzmi co prawda „Earth Shadow”, co pasowałoby idealnie do dzisiejszego zjawiska, ale czy na księżycowej playliście mogło jej zabraknąć?

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.